Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
"Az első napok után fürödjön le melegebb vízben, igyék egy kevés gyenge bort, hintáztassa magát eleinte gyaloghintóban és hordszéken, később kocsin, sétáljon, szavaljon, olvasson föl hangosan és szenvedélyesen, táncoljon, gyakorlatozzon bőrlabdával és dobáljon kis labdákat. Masszírozzák meg, egyék egy kevés gyomorerősítőt száraz kenyérrel" - vajon ki és kinek, mikor és főleg milyen alkalomra tanácsolhatta ezt?
Nem sokan lehetnek, akik ebből "célszemélyként" magukra ismernének. Főként a gyaloghintó és a hordszék zavaró, pedig amiről a jó tanács szól, ismert jelenség ma is. A módszert pedig ki lehet próbálni, hátha manapság is beválik. Csak ahhoz előbb kívánósnak kell lenni! A terhes nőknél a második hónap körül megjelenő szenvedélyt, a kívánósságot ajánlotta ugyanis így kezelni Szóranosz, a Kr. u. II. században élt görög orvos, aki Ephesosban született, majd Alexandriában és Rómában tevékenykedett. Számos műve maradt ránk, köztük a legfontosabb A nők betegségeiről című nőgyógyászati munka, amelyet latin fordításban a középkorban is ismertek. Voltaképpen ez volt az első bábaképző tankönyv. (1894-ben németül, 1956-ban angolul, majd franciául is kiadták.) A négy könyvből álló munka első része Gradvohl Edina ókortörténész fordításában immár magyarul is olvasható.
A Szóranosz című könyvben nemcsak az eredeti mű fordítását tartalmazza, hanem kommentárokat, magyarázatokat is az egyes fogalmakról, nőgyógyászati kérdésekről, továbbá a modern nőgyógyászat nézeteinek összefoglalását. Ez utóbbi már csak azért is nagyon érdekes, mert kiderül, hogy a mai tudomány is nagyon sok kérdésben igazat ad Szóranosznak. Különösen izgalmas - és a nőgyógyászaton túlmutat - annak az ismertetése, hogy az ókori görögök miként vélekedtek a magzat élethez való jogáról, illetve az abortuszról. Nincs új a nap alatt, ők is vitáztak erről. Míg Platón minden erkölcsi aggály nélkül megengedhetőnek tartotta a magzat elvételét, Arisztotelész csak addig az időpontig, amíg a magzat meg nem mozdul. Szóranosz maga is nem a fogantatástól, nem a megszületéstől, hanem a harmadik hónap végétől tekintette önálló emberi lénynek a magzatot. Mindamellett orvosként természetesen a magzatelhajtásra is ad recepteket. Például: "ha egy nő el akarja hajtani magzatát, akkor vegyen előtte két vagy három napon keresztül többször is fürdőt, egyen keveset, használjon lágyító hüvelykúpot, tartózkodjon a bortól, aztán végezzenek rajta érvágást, hogy sok vért veszítsen. Aztán, hogy a nőnek eret vágtak, rázassák kocsival, mivel sokkal hatásosabb a rázkódás, ha nemi szervei már korábban elgyengültek a lágyító hüvelykúptól." (Persze jobb megelőzni a nem kívánt terhességet. Történetesen - mint máshol ajánlotta - öszvérvizelet ivásával...)
Szóranosz nemcsak azt írta le, mit kell tudniuk a bábáknak a női nemi szervekről, illetve a terhes nők gondozásáról, hanem azt is, hogy ki alkalmas a bábaságra, illetve hogy milyen a kiváló bába. Ennek feltételei: ismerje a betűvetést, legyen jó eszű, legyenek hosszú, vékony ujjai, rövid körmei, viszont ne legyen kapzsi, és pénzért se adjon senkinek veszedelmes magzatelhajtó szert. Vészhelyzetben ne ijedjen meg, tudjon érthető magyarázatot adni a kezelésre, adjon vigaszt a betegeinek, érezzen együtt velük...
(A Kossuth rádió Szonda című műsora nyomán)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu