Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sokan talán éppen ezen a nyáron döntenek úgy, hogy elkezdenek rendszeresen mozogni. Jó, ha tudják, mennyi és milyen típusú testedzés szolgálja valóban egészségünket, ad valódi védelmet az olyan krónikus betegségek ellen, mint a magas vérnyomás, az elhízás, a cukorbaj, a szív koszorúereinek elmeszesedése.
A Magyar Rádió Szonda című műsorában Pavlik Gábor sportorvos beszélt arról, hogy harmincéves kor alatt napi egy óra, harminc fölött heti négy-öt óra, negyven fölött heti három-négy óra mozgás ajánlott (a továbbiakban tízévenként heti egy óra levonható). A mindenkinek javasolt minimum heti háromszor fél óra. Az említett betegségek megelőzésének vagy előrehaladásának lassítása szempontjából lényeges, hogy lendületes mozgást folytassunk: lehet úszás, kerékpározás, futás, labdajáték, tempós séta.
Matos Lajos szívgyógyász a mozgás rendszerességének szükségességét hangsúlyozta, és olyan vizsgálatokról számolt be, amelyek szerint a napi vagy másnaponkénti fél-egy órás sétának ugyanolyan egészségvédő és -megőrző szerepe van, mint a rendes sportoknak. "Érdemes tehát két megállóval korábban leszállni a villamosról és gyalogolni. A láb mindig kéznél van" - mondta a neves kardiológus.
Fiatal korban viszont a rendszeres testmozgás célja nem a betegségek megelőzése, hanem az egészséges, edzett, betegségeknek ellenálló szervezet kialakítása - hangsúlyozta Pavlik doktor. Állatkísérletek azt mutatták, hogy ilyenkor a szív fejleszthetősége sokkal nagyobb, mint később. Ha például ifjú patkányokat úsztatással edzenek, szívükben a koszorúér-hálózat jelentősen dúsul, míg idősebb állatoknál ez a jelenség alig figyelhető meg.
Fiatal korban legalább heti öt-hat óra jó iramú edzés egy életre megalapozza azt, hogy az illető jól állja az élet terheit, elviselje a különböző környezetváltozásokat, megfeleljen a kihívásoknak.
A szakemberek beszéltek a manapság divatos, konditermekben végezhető erőnléti edzésekről is. Kiderült, ezeknek nincs ilyen szerepük a szív- és érrendszeri katasztrófák megelőzésében, a konditeremben a súlyzók emelgetése után érdemes dolgozni a kerékpár-ergométeren vagy a futópadon is, esetleg hazakutyagolni. Ezek az erőedzések azonban hatékonyak a tartáshibák megelőzése szempontjából, kedvezően hatnak a csontokra, segítenek a csontritkulás megelőzésében.
(A Magyar Rádió Szonda című műsora nyomán)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu