Tűzijáték és vízi balett

Gazdag szabadtéri színházi kínálat várja olvasóinkat az ország minden táján. Ezúttal egy szegedi és egy zsámbéki előadásról közlünk kritikát.

KultúraKutszegi Csaba2006. 07. 14. péntek2006. 07. 14.
Tűzijáték és vízi balett

Sokáig azt gondoltam, hogy Szegeden, színpadon vízben táncolni olyan, mint akasztott ember házában a kötélfonás szépségét ecsetelni. De az alapításának 75. évfordulóját ünneplő Szegedi Szabadtéri Játékok nyitó előadásán be kellett látnom, hogy Szegeden - hál' istennek! - már az árvíz sem a régi. Azért nem, mert az idei még a hírhedt 127 évvel ezelőttit is jócskán felülmúlta, de a város megmenekült. Pontosabban (és stílszerűen) fogalmazva: megúszta komoly károk nélkül. A város az ott lakók példás összefogásának köszönheti a létét. Ehhez képest a Szegedi Kortárs Balett Új Világ című táncshow-ja az ellentétek kibékíthetetlenségét jeleníti meg.
Juronics Tamás rendező-koreográfus a Dóm térre álmodott alkotásában mítoszt teremtett. Eljárása hasonló az A Gyűrűk Urának írójáéhoz, de nála nem törpök és orkok állnak szemben egymással, hanem a tűz és a víz. Bár Juronics színpadán e két nagyhatalom folyton-folyvást ellenségeskedik egymással, egyikről sem állítható, hogy sötét erők irányítanák. De az ellenkezője sem igaz: mármint hogy jóságból bármelyik is makulátlan volna. A tragikai vétség akkor következik be, amikor Ignata, a Tűzkirály lánya beleszeret Akvorba, a Vízkirálynő fiába.
Juronics a szövegkönyvben egyik párt mellett sem teszi le a voksát, de a privát esztétikai választásában - jól láthatóan - a víz melletti rubrikába ikszelt. Ugyanis a második, a víz birodalmában játszódó felvonás jóval szebb és tartalmasabb, mint a tűzbirodalmat ábrázoló első. Vízországban mindenki bokáig érő vízben táncol, a freccsenő, csapódó vízsugarak meghosszabbítják a táncosok végtagjait, a víztükör felett foltokban pára gomolyog, a közöttük csillámló hullámokon fények cikáznak. Az előadás csúcspontján a szerelmesek a tóban lírai kettőst lejtenek; sorsuk a beteljesületlen vágyat szimbolizálja: nem érinthetik meg egymást, mert - ennyit mindannyian tudunk fizikából - akkor mindketten elpusztulnának.
Szeged szerencsére szebb jövő előtt áll, mint a szomorú sorsú Ignata és Akvor. Az idén nemcsak legyőzték az árvizet, hanem első magyar városként Európa Díjat kaptak. Barta Dóra és Fodor Zoltán, a szerelmeseket alakító két főszereplő is valami hasonlót érdemelne, mert gyönyörűen táncolnak, és méltán aratnak zajos sikert. A táncjáték librettója viszont valószínűleg nem lesz olyan hosszú életű, mint a szegediek összetartása a bajban. Bárhogy lesz, az már biztos: a Szegedi Szabadtéri Játékok jubileumi évadja ünnepélyesen megnyílt. Az este jól sikerült, elviselhetetlen hőség nem gyötörte a nézőket és a közreműködőket, Akvatika, a Vízkirálynő is kegyes volt: nem zúdított égi áldást a Dóm térre. A városi tűzoltó-parancsnokság ügyeleteseinek köszönhetően tűzvésztől nem kellett tartani, a Szegedi Vízművek szakembereinek pedig meg sem kottyant a jó száz köbméternyi színpadi víz elvezetése. Az elemek harcából a napfény városa ismét győztesen került ki.

Szegedi kínálat
Július 14., 15., 16.: Csárdáskirálynő
Július 28., 29., 30., augusztus 4., 5., 6.: Rudolf - Az utolsó csók (szabadtéri világpremier)
Augusztus 2.: Dóm Dixie gála
Augusztus 18., 19., 20.: Erkel Ferenc: Bánk bán

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek