Mi hiányzik a világhírhez?

Kapós a magyar kultúra határainkon túl: Sebestyén Márta szinte visszajár a brit királyi udvarba énekelni, Yonderboi komoly karriert épít külföldön, filmjeink tarolnak a nemzetközi mezőnyben, zenészeink ott vannak a Grammy-díj jelöltjei között, íróink műveit is veszik, mint a cukrot.

KultúraCsontos Tibor2006. 12. 22. péntek2006. 12. 22.
Mi hiányzik a világhírhez?

"Ha előadásának páratlan szépsége nem állítja el a lélegzeted, akkor halott ember vagy" - írta a minap egy angol zenei magazin Sebestyén Mártáról, a világ egyik legjobb énekesének tartott magyar előadóművészről, aki a közelmúltban lépett fel Londonban. Az énekesnő a brit trónörökös, Károly herceg rezidenciáján szervezett 1956-os megemlékezésen szerepelt. Ekkor énekelt harmadszor a királyi család előtt, melynek tagjai ezúttal is gratuláltak a magyar népzene királynőjének. "Az ország kulturális névjegyét adom át ilyenkor" - mondta Sebestyén Márta. A Deep Forest révén máig egyetlen Grammy-díjas énekesnőnk 2006-ban is bárhol fordult meg a nagyvilágban egyedül vagy a Muzsikás együttessel, koncertjegyeit vitték, mint a cukrot. Énekelt a japán császár és a spanyol király előtt is. Talán ebben az esztendőben sem volt hozzá fogható nagykövete a magyar kultúrának.
Idei teljesítményüknek köszönhetően két magyar is szerepel a 2007-es Grammy-díj jelöltjei között. A zenei elismerés Oscar-díjának számító Grammyra Fischer Ivánt, a Budapesti Fesztiválzenekar karmestereként Mahler 6. szimfoniájának előadásáért jelölték a díjra. A karmester örömmel vette hírét a jelölésnek, és abban reménykedik, hogy a Grammyvel az amerikai kontinensen is koncertpiacot találhatnak. Schiff András zongoraművészt Beethoven-szonátákat tartalmazó albumáért találták jelölésre érdemesnek. A 49. Grammy-gálát jövő februárjában rendezik.
Erdős Péter, a Magyar Hanglemezgyár könnyűzenei cézárja a nyolcvanas évek elején azt jósolta, hogy hamarosan popzenei világsztárunk lesz. A jövendölés azóta sem vált be, igaz, egy Yonderboi művésznevű magyar fiatalember az elektronikus zene képviselőjeként ebben az évben komoly (fél)világi karriert tudhat maga mögött: a legtekintélyesebb könnyűzenei szaklapok fényesítették a glóriát a feje fölött. A Splendid Isolation című legutóbbi albuma és a lemez dalaihoz készült videoklipek rendkívül figyelemre méltó és komoly sikert arattak Európa-szerte. Klipjeit az idén rendszeresen vetítette a világ első számú zenei csatornája, a Music Television is, ami a nyugati popvilágban az elismerés egyik legelfogadottabb mércéje.
Külföldön bezsebelt elismeréseket illetően a magyar irodalom sem panaszkodhat. Szerb Antal és Márai Sándor meghódította Olaszországot és Angliát. A gyertyák csonkig égnek című Márai-regényből készült színdarabot nagy sikerrel mutatták be Londonban a világsztár Jeremy Irons főszereplésével. A kortárs magyar irodalom is aranyfejezetet írt az idén, szokás szerint "második hazájában", Németországban, ahol Esterházy Péter, Nádas Péter és Kertész Imre újabb regényeit jelentették meg, üzleti sikert is elkönyvelve. Meglepetést szerzett Bartis Attila Nyugalom című regénye, amely sokáig vezette a német kritikusok listáját, és amelyet e hónap elején a 150 ezer zlotyval járó Angelus-díjra jelöltek Lengyelországban. Lengyel napjai voltak novemberben Spiró György írónak is, akit ZAIKS-díjjal tüntettek ki Varsóban. (A díjat Tadeusz Olszanski lengyel fordító is megkapta, ő ültette át A Pál utcai fiúkat lengyelre, a könyv kötelező olvasmány a lengyel iskolákban.)
A magyar kultúra az idei legnagyobb külföldi sikereit mégiscsak a mozgóképekkel aratta. Fehér Szabolcs Fehér tenyér című filmjét a legjobb külföldi film kategóriájában Oscar-díjra jelölték. Kenyeres Bálint Before Dawn című alkotása december elején az Európai Filmakadémia Európa Filmdíját nyerte rövidfilmek kategóriájában. A produkció a májusi, cannes-i bemutató után száz fesztiválmeghívást kapott és negyven nemzetközi díjat szerzett. Nyert többek között Tamperében, Tokióban, Seattle-ben. A magyar filmek közül azonban leginkább a Taxidermia hangosította be a földkerekséget. Pálfi György három nemzedék történetét bemutató filmje letarolta a világ nagy fesztiváljait Berlinben, Cannes-ban, Torontóban, Chicagóban, december közepén pedig a kritikusok díját kapta a Tallinn Black Nights fesztiválon.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek