Élet és irodalom a tábor homályában

A Nyugat éve után idén sem lesz hiány irodalmi témájú kiállításokból. Az idei Radnóti Miklós emlékéve, s bár az érettséginél a rá számító diákoknak csalódniuk kellett, a Petőfi Irodalmi Múzeumban „...az égre írj, ha minden összetört!” címmel különleges kiállítás várja – nem csak a diákokat.

KultúraHardi Judit2009. 05. 12. kedd2009. 05. 12.
Élet és irodalom a tábor homályában

A fiatalon, tragikus körülmények között elhunyt Radnóti Miklós rendkívül termékeny szerző volt, a neki kiszabott kevés idő is elég volt ahhoz, hogy a XX. század egyik legjelentősebb magyar költőjévé váljon. Már fiatalon is számos nehézséggel kellett szembenéznie. Születése édesanyja és ikertestvére halálába került, s nem sokkal később édesapját is elveszítette. Grósz Dezső, anyai nagybátyja gyámsága alá került; érettségi után nála, a textilüzemben kezdett el dolgozni. Noha egyetemre még nem járt, barátaival már irodalmi folyóiratot indítottak, tehetsége hamar nyilvánvalóvá vált. Aktív írói életet élt, folyamatosan szerkesztett, publikált, s az elsők között fedezte fel József Attila tehetségét. Habár zsidó származása miatt már a ’30-as évektől folyamatos zaklatások kísérték életét, rendületlen maradt a munkában. Végül munkatáborba került. A háború végén a kemény menetelések alatt teljesen legyengült költőt Győr mellett, Abdánál lőtték agyon a katonák egy árokparton.

A száz éve született költő emlékére szervezett kiállítás azt bizonyítja, hogy az iskolában tanult száraz életrajzi anyagok lehetnek érdekesek, sőt élvezhetőek is. Miközben végigbolyongunk a fényképekkel, levelekkel, kéziratokkal illusztrált életrajzi labirintuson, nem a búskomor, halál felé menetelő, hanem az életvidám, boldog Radnótit ismerhetjük meg. Végigkövethetjük gyermekkorát, kisiskolás éveit; megnézhetjük, milyen tanuló volt az általánosban és milyen az egyetemen. Hogyan nézett ki doktori szigorlata, melyet Kaffka Margitról írt; hogyan levelezett tanárával és későbbi mentorával, Sík Sándorral. Láthatjuk barátai és szerelme, Gyarmati Fanni társaságában kirándulás, síelés, nyaralás közben. A padlóra ragasztott korabeli újságok cikkeit olvasva mintha mi is a század első évtizedeiben járnánk, a falon pedig kortársai, képzőművész barátai festményei kísérnek végig. Mindeközben archív filmek mutatják be a költő életének fontosabb eseményeit, színhelyeit.

A kiállítás jövő év január elejéig tekinthető meg a Petőfi Irodalmi Múzeumban (Budapest, Károlyi Mihály u. 16.).

Kattintson bármelyik fotóra és megnyílik a képgalériánk!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek