Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hatszázmillió olyan sok pénz, hogy azt egy átlagember képtelen aggyal felfogni. Így van ezzel Spiró György Prah című drámájának házaspárja is, amikor megütik a lottó főnyereményt. Vajon mit tud hirtelen kezdeni a telitalálatos szelvénnyel az, akinek élete csupa beletörődés, megalkuvás, lemondás?
A választ a fővárosi Radnóti Színházban találja meg az az elszánt néző, aki beül a kétszemélyes darabra. Nem mondom, kockázatos vállalkozás. Mert nagyszerű színészekre van szükség ahhoz, hogy egy kétszereplős kamaradarabot másfél órán keresztül ne unjunk meg. Sőt, élvezzük. A szerző Spiró György kétfenekű szövege viszont odaszögezi az embert a székbe, egyszerre komikus és tragikus. Minden röhögés mögött ott a keserűség.
Ez az érzelem vékony jegén táncolás nagy terhet ró a játszókra is. A rendező Valló Péter szereplőválasztása – a szerencsejáték nyelvénél maradva – telitalálat. A szoba-konyhát megöröklő, kényszerből takarító, érettségizett Nőt – aki már a gyerekeit sem érti, de a férjével sem ért szót igazán – Börcsök Enikő alakítja. Schneider Zoltán játssza az egykori rádióműszerész Férfit, aki ma alkalmi munkákból él – egyszer volt csak egy jó pillanata, amikor sikerült osztrákba kimennie, de azt sem tudta kihasználni.
A helyszín: egy ütött-kopott, a házhoz utólag toldott veranda, amely napközben konyha és nappali egyben. Itt fő a krumplileves, itt zajlanak a mindent eldöntő beszélgetések. Itt áll az eredetileg zöld, majd utólag fehérre festett kredenc, és ide kerül a jugó kakaóporos – Kakao prah – doboz is a nyertes szelvénnyel. Biztos, ami biztos: a bádog nem ázik be.
És amikor a Férfi és a Nő családjában megvalósulni látszik mindannyiunk titkos és dédelgetett vágya, a telitalálat a lottón, kezdetét veszi a verbális pokoljárás. A beszélgetés során az összes rémálom – minden, ami addig baj volt, minden rossz sejtelem, egy házasság és egy félig leélt élet valamennyi nyomora – rájuk zúdul. S éppen akkor, amikor szinte a kezükben van a megoldás, a hatszázmilliós főnyeremény! Másfél óra alatt a néző előtt világosan kiderül, milyen építőkockákból épül fel ez az alapvetően nélkülözésre és szegénységre, spórolásra és a szájtól a jó falat megvonására berendezkedett házasság.
Mire észbe kapunk, a tervezés félig-meddig optimista szakaszából a házaspár már átlépett az önpusztás fázisába. A nyertes szelvény pedig lassan vesztes szelvénnyé válik. Érdemes megnézni, hogyan.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu