Vessző és vonás

Egy idős olvasónk – nevét kérésére nem említem – fordult hozzám nemrégiben a következő kérdéssel: „Észrevettem, hogy újabban az emberek a magánhangzókon levő kiegészítő jeleket vesszőnek nevezik. Én hetven évvel ezelőtt úgy tanultam, hogy a vessző a tagmondatokat választja el egymástól, a hosszú í, ó, ű tetején azonban nem vessző van, hanem vonás. Vagy nem jól emlékszem?”

KultúraGrétsy László2009. 08. 28. péntek2009. 08. 28.
Vessző és vonás

Megnyugtathatom olvasónkat, jól emlékszik, csakhogy az az újabban szó levelében nem öt-tíz, hanem hatvan-hetven évet jelent. Bizonyíték rá, hogy már a csaknem fél évszázaddal ezelőtti, hétkötetes értelmező szótárban is „régies”, illetve „bizalmas” minősítéssel szerepel a vonás ide vonatkozó jelentése a következőképpen: „ ékezet; vessző”. Az értel­mezésben az ékezet szó olvasható elsőként, ugyanis a bizonyos magánhangzók fölé tett jelek (pont, két pont, egy vagy két vonás) megnevezésére ez a szó a legelterjedtebb. Iménti mondatomban szándékosan használtam a vonás szót, annak jelzésére, hogy e szónak ma is van helye a nap alatt, az azonban kétségtelen, hogy az é-n, í-n, ő-n stb. található vonalacskák meg­szo­kot­tabb neve ma már nem a vonás, ha­nem a vessző.
 
Még inkább érvényes ez a megállapítás arra a szintén vonás alakú írásjelre, amely a tagmondatok, mondatrészek elkülönítésére szolgál. Ennek általánosan használt neve ugyancsak vessző. De ez sem mindig volt így! Mint Keszler Borbála Írásjeltan című művéből kiderül, régen számos egyéb elnevezése is élt: rántás, mellévonás, kis görbe vonal, horgocska, vonás stb. Itt van kezemben Altai Rezsőnek A magyar helyesírás … zsebkönyve című, 1920-ban kiadott munkája. Benne a szóban forgó mondattagoló írásjel már az ezzel foglalkozó fejezet cí­mében is vagylagos („A vonás vagy vessző”), magában a fejezetben pedig szinte kizárólag vonás („A vonás helyes alkalmazása”; „felkiáltójel helyett gyakran csak vonást alkalmazunk”; „ilyenkor a kötőszó előtt vonás van”; stb.) De ez már valóban inkább csak nyelvtörténeti emléknek számít, ugyanúgy, mint a pontosvesszőnek régebben szintén fel-felbukkanó pontos vonás, bö­­ke­­tes vonás elnevezése.

Idős olvasónknak azt ajánlom: ha kedve tartja, nevezze bátran a hosszú magánhangzók tetején ékeskedő egy vagy két vesszőt vonásnak, de ne vegye zokon, ha azt ta­­pasztalja, hogy mások ilyenkor is inkább a vesszőt választják. Hiszen már a török basa lerajzolására buzdító gyermekmondóka is így kezdődik: „Pont, pont, vesszőcske…” 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek