Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tegnap este vette kezdetét a Kínai Filmhét, melyet a kínai-magyar diplomáciai kapcsolatok 60. évfordulója alkalmából rendeznek az Uránia Filmszínházban. A nyitóelőadásként vetített A felhő és a víz balladája című film rögtön a mély vízbe veti az érdeklődőket.
A megnyitó ünnepségen tiszteletét tette a film rendezője, Yin Li, illetve a magyarországi kínai kolónia egy jelentős része is. Már önmagában érdekes élmény úgy moziba menni, hogy mi, magyarok vagyunk kisebbségben. A filmnézési szokásaik mindenesetre merőben eltérnek az európaitól. Meglepő volt, hogy körbenézve mindenhol gesztikuláló, izgatottan beszélgető nézőket lehetett látni, akik folyamatosan „részt vettek” a filmben. De lássuk, a szociális tanulmányon túl mit is tartogat ez a hét.
Vélhetően a, kínai gyorséttermekhez és piacokhoz szokott, magyar nézőközönség számára nagy meglepetést fognak okozni a filmekkel. Talán egy kicsit mindenkihez közelebb kerülhet ennek távoli népnek az élete, kultúrája és betekinthetünk abba is, milyen a valódi "made in China".
A nyitófilmként vetített A felhő és a víz balladája című film két szerelmes élettörténetét mondja el, földrészeken és évtizedeken átívelve, akik eltérő társadalmi szocializációjukból fakadóan és a negyvenes évek polgárháborújának árnyékában nem lehettek egymáséi. A szegény, baloldali orvostanhallgató és a nagypolgári fogorvos lányának története korántsem egy könnyed szerelmes film hangulatát idézi, sokkal inkább betekintést nyújt Kína társadalmi, politikai és ideológiai berendezkedésébe, és a kínai történelem egy kis szeletébe.
Az alkotás azonban még ennél is többet nyújt. A kínai filmrendezés, az operatőri munka és a témához való hozzáállás milyenségét mutatja meg. E grandiózus mű, tele van mély, megrázó érzelmekkel, melyeket a zene és az operatőri munka még tovább fokoz. Ugyanakkor érdekes az érzelmek tisztasága és egyszerűsége, már-már néha giccsbe hajló szépsége, ami végigvezet a filmen. Kicsit olyan ez, mintha a Titanic-ot és az Egy gésa emlékiratai című filmet összegyúrnánk, majd hozzáadnánk a kínai történelem sajátos vonulatait és realitását. A film majdnem kétórás, és eközben több csúcspontja, majd lecsendesedése van, de mindig tud valami újat mutatni és a történetet tovább fűzni.
A felhő és a víz balladáját a hét során legközelebb holnap este vetítik, de emellett még rengeteg más alkotás is megtekinthető az Uránia Filmszínházban, ahová mindenképpen érdemes ellátogatni, ha különleges, autentikus élményre vágyunk az amerikai filmek dömpingjének idején.
A filmhét részletes programjáért keresse fel az Uránia Filmszínház honlapját.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu