Oscar-díj a főiskoláért

A párizsi székhelyű Nemzetközi Ingatlanszövetség és az amerikai világlap, a Wall Street Journal közös nívódíját kapta a nyíregyházi főiskola campusa. A szabolcsi intézmény épületegyüttese a világ legjobb középülete kategóriában érdemelte ki a Prix d’Excellence elismerést, amit az építészszakma Oscar-díjának is neveznek.

LakóhelyemBalogh Géza2010. 01. 22. péntek2010. 01. 22.
Oscar-díj a főiskoláért

A nyíregyházi főiskola és környezete korábban is az ország legszeretnivalóbb oktatási intézményei közé tartozott, az eltelt egy évtized során pedig annyit változott, fejlődött, hogy ma már talán a legszeretnivalóbb címet is kiérdemli. Kétezer táján, az akkori rektor, Balogh Árpád a fejébe vette, hogy európai színvonalra fejleszti az iskolát. Nagyon hamar sikerült megnyernie a város és a tárca vezetőit, s szerencséje is volt, hiszen a nyírségi megyeszékhelyen a később Kossuth-díjat kapó Bán Ferenc építész környezetében már akkor is nagy jövő előtt álló fiatal tervezőgárda dolgozott. Köztük Balázs Tibor is, aki végül is megkapta a feladatot: tervezze meg a hallgatói információs központ épületét – amit aztán további megbízások követtek.

Balázs Tibor mögött akkor már számtalan jelentős munka állt – köztük a megyei könyvtár, a város laktanyáinak felújítása, vagy az építés ideje alatt meglehetősen sokat kritizált, de mára a város egyik jelképének számító Kodály Zoltán Zenei Általános Iskola – a főiskola új központi épülete azonban minden eddiginél nagyobb kihívást jelentett a számára. Egy olyan épületet kellett megálmodnia, ami önmagában is egy kész alkotás, de kapcsolódási pontokat is be kellett építenie, hogy arra alapozva történhessenek a további fejlesztések.

És így is történt. Elkészült a hallgatói információs központ, itt kapott helyet a Gazdasági és a Társadalomtudományi Kar, a központi hivatalok irodái, valamint az impozáns Bessenyei aula és a legkorszerűbb technológiát befogadó központi könyvtár. Ezt követte a Kulcsár Attila tervezte Mezőgazdasági és Műszaki Főiskolai Kar épülete, majd az új, négyszázhúsz személyes Sandra Hotel, létrejött a multifunkcionális Kodály Zoltán Kulturális Centrum, és megújultak a kollégium épületei; teljesen megváltoztak a köztük lévő terek, parkok, amelyek új kertészeti elemekkel, köztéri alkotásokkal gyarapodtak.

Meghatározó, mondják ma már a nyíregyháziak, akik rendkívül büszkék az egész, nyitottan működő épületkomplexumra, amely egy szűken értelmezett iskolaüzemből a régió igazi tudáscentruma lett.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek