Nyolc évig mi voltunk a bugyuták

Megszavazták az új bizottsági struktúrát a szegedi közgyűlésben: az érzelmi kirohanásoktól sem mentes vitát a vége előtt rekesztette be a Fidesz, amelynek – vélhetően a Jobbiktól származó segítséggel – sikerült átnyomnia a javaslatát, így a bizottsági helyek jelentős többségét megszerezte.

LakóhelyemTanács Gábor2010. 11. 12. péntek2010. 11. 12.
Nyolc évig mi voltunk a bugyuták

– Lehet, hogy sok ciklussal ezelőtt volt példa a jó együttműködésre, de az elmúlt nyolc évet nem lehet meg nem történtté tenni – mondta ki politikustól szokatlan őszinteséggel Kalmár Ferenc, a FIDESZ-KDNP önkormányzati képviselője a közgyűlésben. – Nyolc évig mi voltunk a hülyék és a bugyuták – tette hozzá végül. Az elhangzottakat párttársa, Haág Zalán próbálta finomítani: nem revansról van szó, egyszerűen nem lehet a kialakult közgyűlési arányokat pontosan leképezni a bizottságokban, s ez korábban is meglátszott, hiszen az előző ciklusban az MSZP-nek is jóval nagyobb többsége volt a bizottságokban, mint a közgyűlésben.

Szegeden a választók akarata fura patthelyzetet teremtett: 14 voksa van a Fidesz-KDNP-nek, 13 az MSZP-nek és a vele szövetséges, javarészt volt SZDSZ-képviselőkből álló Összefogás Szegedért Egyesületnek, 1-1 pedig a Jobbiknak és az LMP-nek. Így abszolút többsége egyik nagy pártnak sincs. Lassan alakul tehát a város politikai struktúrája az elkövetkező évekre: az elmúlt közgyűlésen elfogadták az új Szervezeti és Működési Szabályzatot, amely a – várakozásokkal ellenétben – nem vett el jelentős jogköröket a polgármestertől. A bizottságoknak viszont nagy szerepük van, s ezekben a Fidesznek az utolsó pillanatban beadott javaslata komoly többséget juttat a legnagyobb frakciónak, amely így 44 bizottsági helyet szerez meg a szocialisták 27-jével szemben. Az ellenjavaslat a nyolcfős bizottságok mindegyikében 3-3-1-1-es arányt tartalmazott.

A vitában a szocialisták folyamatosan hangsúlyozták, mennyire diktatorikus a Fidesz javaslata, hiszen a nemlétező közgyűlési többségét (14/29) akarja nagyon is létező bizottsági többségre (44/72) váltani. Nagy mulatságot kiváltva, az egyik szocialista képviselő le is bolsevistázta a Fidesz-t, amelynek szónokai azzal vághattak vissza, hogy a korábbi, rendkívül szűk szocialista többség is hasonlóképpen járt el a bizottsági helyek elosztásánál.

A közgyűlésen az is kiderült, hogy a Fidesz a saját eszközeivel igyekszik revansot venni Botkán, aki a közelmúltig állandó kommunikációs defenzívába szorította őket az információ kreatív adagolásával, illetve azzal, hogy  a végletekig kihasználta a polgármester tájékoztatási kötelezettségét a közgyűlés számára: minden vitában arról tájékoztatta a közgyűlést, illetve annak nézőit, hogy miért tükröz szörnyű hozzá nem értést az ellenzék valamely felvetése. Ezt a fegyvert az ellenzék elvette tőle az új SZMSZ megalkotásával, megtiltva neki, hogy a hozzászólások között mást mondjon azon kívül, hogy „megadom a szót”. Ugyanígy Botka módszerét követte a Fidesz abban, hogy javaslatát a bizottsági helyek elosztására csak az utolsó pillanatban nyújtotta be, ezért azt a közvélemény és a képviselők sem ismerhették meg – legalábbis ez derült ki az LMP-s Szentistványi István hozzászólásából.

A vitát nem fejezték be, mert a Fidesz frakcióvezetője ügyrendi javaslatot tett annak berekesztésére, holott számos képviselő akart még hozzászólni. A javaslat 15 szavazattal átment. Ebből két dolog is kiderült: a Fidesz kommunikációs szempontból is érvényesíteni akarja a fölényét, s a kis pártok egyike velük szavaz. Mivel a Jobbik képviselője nem is próbált megszólalni a vitában, míg az LMP-nek mindkét javaslattal problémái voltak, ezért feltehető, hogy a Fidesz a Jobbik segítségével biztosítja a fölényét Szegeden. Így már az sem volt meglepő, hogy a Fidesz bizottsági struktúráját is 15 igen, 3 nem szavazattal, 11 tartózkodással megszavazta a közgyűlés.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek