Újraálmodott kastély

Nagyar eddig egy volt a sok nagyra hivatott, de csendesen szendergő magyar falu között. Egy éve megváltozott az élete. Legutóbb felújított kastélyt avattak, a templomban tudományos emlékülést szerveztek, a kertben pedig egy hektáros rózsakert építésébe fogtak.

LakóhelyemBalogh Géza2011. 07. 23. szombat2011. 07. 23.
Újraálmodott kastély

Kevés falu dicsekedhet olyan idegenforgalmi potenciállal, mint Nagyar. Az alig hétszáz lelkes község központjában három kastély, reneszánsz falképekkel, hatszáz éves templom, a főutcán végig gyönyörű, nagy diófás parasztporták, egyik oldalt a Tisza, másik oldalt a Túr, a hídon túl pedig az öreg tölgy, amely alatt Petőfi írta a magyar líra tán legszebb gyöngyszemét, A Tiszát. Ki ne tudná fejből legalább az első sorokat: „Nyári napnak alkonyúlatánál / Megállék a kanyargó Tiszánál / Ott, hol a kis Túr siet beléje, / Mint a gyermek anyja kebelére…”

– Hát itt sose áll meg senki? A szomszédban, Szatmárcsekén, Túristvándiban, Tiszacsécsén kézen fogva sétálnak és gyönyörködnek a turisták, mi pedig csak szomorkodva nézzük, hogy átporzik rajtunk a sok busz, gépkocsi. Hát törvényszerű ez? Dehogy törvényszerű! Többek között ennek megváltoztatásáért is pályáztam meg tavaly a polgármesterséget. De arra azért, ami az utóbbi hónapokban történt, legszebb álmaimban se mertem gondolni.

Tóthné Huszti Ibolya polgármester asszony szavai ezek, aki a település notabilitásaival a Luby-kastély kertjében fogadja a faluünnepre érkezőket. Dr. Kiss Kálmán, a nyíregyházi főiskola tanára beállhatna mindkét csoportba. Nagyarban nőtt fel, s bár már rég Nyíregyházán él, sose szakadt el a falujától – a nagy változások motorját is benne tisztelhetjük.

A látogatók közt van minden rendű, rangú ember, de egyvalamiben megegyeznek: mindannyian kerekre nyílt szemmel csodálkoznak. Csodálkozhatnak is, mert tavaly ilyenkor még egy omladozó, szakadt mennyezetű leendő rom búslakodott az öreg fenyőfák között, most pedig egy pazar, kívül-belül felújított épület tornyosodik fölénk.

A Lubyak Nagyar egy részének birtokosai voltak, a 19. század derekán nagy szerepet játszottak Szatmár irodalmi és társasági életében. Aztán az aranykor elmúlt, a később iskolaként is működő kastély pedig düledezni kezdett, amikor jött egy budapesti ingatlanfejlesztéssel foglalkozó cég, s megvette. Hogy majd életet lehel bele. A legtöbben azonban csak legyintettek: láttak ők már egy forintért, felújítási kötelezettséggel megvásárolt kastélyt, amiből aztán nem lett semmi. Ezt a kastélyt azonban nem egy gyökértelen, ma itt, holnap ott kotorászó újdonsült milliomos vette meg, hanem egy Panyoláról – ide a harmadik falu – Pestre elszármazó üzletember, aki a kétszázmillió forintos uniós pályázati pénz mellé a saját kétszázmillióját is oda tette. Ennyi pénzzel pedig már nemigen játszik az ember. Azt meghagyja a majd ide betérő diákoknak.

– Egy interaktív múzeumot alakítunk ki a fenti termekben, ahol Szatmár és Bereg történelmével, irodalmával, természeti értékeivel ismerkedhetnek a diákok – avat be a tervekbe Szabó Zoltán, a Garage Kft. ügyvezetője, a kastély újraálmodója. – A legmodernebb audiovizuális furfangok bevetésével például újra játszhatják majd a Rákóczi-féle szabadságharc első győztes csatáját, de egy másik teremben érintkezésbe léphetnek, mondjuk Szatmár rendkívül gazdag vízi világával is. És hamarosan a rózsakertben is gyönyörködhetnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek