Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A honfoglaló magyarok lovára hasonlító, hosszú távok megtételére alkalmas ló tenyésztésébe vágott bele Eördögh András. A munka már tíz éve zajlik, és legalább ennyi van még hátra.
Kép: Jászszentlászló, 2011. november 14. Eördögh András lótenyésztő, kunfakó ló. Fotó: Ujvári Sándor
„Aránylag széles homlokú, kicsi és száraz fejű, tüzes szemű, szálas csánkú, acélos izmú, eleven, tüzes, száznegyven centiméter marmagasságú lovak, istállót nem láttak, hideget, meleget, esőt, szélvihart jól tűrték” – írja Hankó Béla a honfoglaló magyarok lováról. Eördögh Andrásnak, a százötven hektáros jászszentlászlói birtokán élő biogazdának pont ilyen állatra lett volna szüksége, ugyanis családjával és barátaival nagy távolságokra járnak túrázni lovaikkal. Azonban a több mint ezer kilométeres távok megtételéhez speciális állatok kellenek. Noha genetikailag nem lehetséges visszatenyészteni őseink lovát, fenotípusában, azaz az öröklött tulajdonságok és a környezet együttes hatására létrejövő megjelenési formában „életre lehet kelteni” – véli Eördögh.
– A konyik fajtában találtam meg a Hankó Béla által leírt ősi magyar lóra emlékeztető, a tarpán vadlóra nagyon hasonlító lovat – folytatja. – A szkíták a tarpánból szelídítették meg a lovukat, ami nagy egyezést mutat az avarok, a honfoglaló magyarok és a kunok négylábújával – magyarázza Eördögh. – A tarpánt a XIX. században, Lengyelországban kiirtották, azután mindjárt el is kezdték sajnálni, és összeszedték azokat a lovakat, amelyekről tudták, hogy van bennük tarpánvér. Belőlük lett a rezervátumban vadon tartott konyik. Nagyon aranyos állat, de nekem egy vehemensebb, légiesebb, kicsivel magasabb ló kellett, ezért választottunk hozzá arab kancákat.
Eördögh András nagyon pontosan tudja, milyen lovakat szeretne. – A népmeséinkben gyakran szerepel az aranyszőrű (fakó) és az ezüstszőrű (fakószürke) táltos paripa. Ezeket tartom a legősibb színeknek. A szíjalt hát, a vállkereszt, a lábakon lévő zebroid csík az ősi vadlóra utaló jelek, amelyek a konyik jellemzői is. Számomra a 140 centiméter marmagasságú ló az ideális. A nyerget, a málhatáskákat csak vállmagasságig kell emelnem, hogy fölszerszámozhassam a lovam, s egy hosszú lovas útnál ez nagyon nagy könnyebbség. A zömök lábakra nehezedő, kisebb fajlagos testsúly stabil tartást eredményez. Középmagas termetének köszönhetően igen mozgékony és fordulékony, ügetésben kevésbé rázós.
– A ménes mellett ridegen tartunk magyar szürkemarhát is – folytatja gazdasága bemutatását a férfi. – A ló munkatársunk, hiszen a terelést lóháton a legkönnyebb végezni. Előfordul, hogy nyeregben ülve kapukat kell nyitni vagy valamiért lehajolni a földre, középmagas lóról mindez egyszerűbb. Egyre többen kezdenek foglalkozni a magyar őstörténettel, lovas íjászattal, hagyományőrzéssel. Felmerült az igény, hogy a hagyományőrzők felszerelése és öltözéke mellett a lovaik is emlékeztessenek arra a korszakra, amit megjeleníteni kívánnak. Gyermekek is járnak hozzánk lovagolni, ők is biztonságosabban ülnek a középmagas lovakon.
A jászszentlászlói lovas tevékenységre sokan felfigyeltek; hasonló lovaknak más is tudna munkát találni. A ménest itt ridegen tartják, istállót nem látnak, csak legelőt, télen a szántóföldön termesztett takarmányfüvön élnek. Esőt, szelet, vihart, havat is jól bírnak, télen hosszú bundát növesztenek, ellenállnak a betegségeknek. Durvább szőrük miatt kevésbé érzékenyek a rovarokra.
– Először úgy gondoltam, kitenyésztek magamnak egy lovat, az lesz Eördögh András lova – mondja a tenyésztő. – Ehhez képest egy új fajta létrehozása nagyon macerás és bonyolult, de eredmény szempontjából ez annyit tesz, hogy nem egy vagy öt ló lesz a végén, hanem akár száz, és ezek majd mind megfelelnek a fajta standard leírásának. Ez nagyon idő- és pénzigényes folyamat, ráadásul rengeteg a zsákutca. Mi már tíz éve csináljuk, és még tíz-húsz év kell, hogy legyen belőle valami.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu