Egyedülálló tárlat Miskolcon

Pár éve fotós kollégámmal leesett az állunk egy miskolci magángyűjtemény láttán. Az egykori vendéglátós Barna György mintegy 40 év alatt elképesztő nagyságú és eszmeileg felbecsülhetetlen értékű gyűjteményt halmozott fel az 1945 és 1968 közötti időszak tárgyaiból.

LakóhelyemKeresztény Gabriella2012. 02. 12. vasárnap2012. 02. 12.

Kép: Látványtár Miskolcon. Népmüvészeti gyűjtemény. 2008.04.22. Fotó: Bohanek Miklós

Egyedülálló tárlat Miskolcon
Látványtár Miskolcon. Népmüvészeti gyűjtemény. 2008.04.22. Fotó: Bohanek Miklós

Egy igazi retromúzeumot – ami a Népszuper becenevet kapta egy kidobott Orion tévéről. Saját pénzből, kétkezi munkával, saját stú­dió­jában. Az egységekre osztott kiállításon megcsodáltuk a Kárpát-medence csodaszép népviseleti ruháit, a kihaló kismesterségek műhelyeit, melyeket úgy rendezett be, mintha a kovácsfújtató, a stencilgépet hajtó szaki csak tegnap ment volna haza. Ódon hangulatú fodrászatától Gedeon bácsinak is leesett volna az álla, fotós kollégám meg a régi optikai műszerek, irodagépek, gyönyörű erdélyi ásványok, a Sztálin- és Rákosi-plakátok, ávós bőrkabátos figurák, az úttörőkorszak relikviái, muzeális korú motorkerékpárjai előtt kattintgatta gépét. Barna Györgyről kevesen tudták, hogy szinte minden pénzét, energiáját a Látványtárba ölte, s hogy már ifjoncként bibliákat, szakkönyveket, térképeket gyűjtött.

Az Európában is egyedülálló tárlat iránt most holland, német múzeumok érdeklődnek, tulajdonosa ugyanis el szeretné adni. Nem a pénz miatt, noha ilyen érték gondozása és őrzése évi 3 milliójába kerül. Cérnája akkor szakadt el, mikor nemrég meglátta, hogy fel sem került az új városvezetés honlapjára a „legérdekesebb látnivalók” közé. Mintha nem is létezne az egyre bővülő, már helyszűkében lévő Látványtár, ahová évről évre özönlenek a látogatók. Ezért kezdett tárgyalni külföldi vevőkkel meg egy magyar várossal is, mely örömest fogadná a Népszupert. Keserű szájízzel, hiszen életművét ingyen felajánlaná szülővárosának, ha valahol méltó helyet kapna az ő kincset érő gyűjteménye. A hírre rögtön rámozdultak a civil szervezetek, s „mentési akciós fórumokon” kezdték keresni a megoldást, hogy a szupertárlat ne külföldre vagy egy idegen városba kerüljön.

A történetnek azonban nincs vége. Barna úr a lokálpatrióták elszántsága miatt egy ideje szünetelteti üzleti tárgyalásait, hátha mégis összejön egy megállapodás a városvezetéssel. Nemrég levelet kapott a város polgármesterétől, aki egyebek között szakemberekből álló munkacsoport létrehozását javasolta, ahol egyeztetik elképzeléseiket, s „végül egy szakmai-idegenforgalmi szempontokat maximálisan figyelembe vevő megoldás születhet”. A gyűjtő udvarias válaszában arra kérte őt: látogasson el a Látványtárba, hátha az élmények pozitív döntésre késztetik. Közben reménykedik, hogy tárlata Miskolcon maradhat, a város múltjának korszakos részeként.

A valódi nevén Lézerpont Látványtárként jegyzett, mintegy 600 négyzetméteren működő tárlategyüttesen a tudományok és a közelmúlt tárgyi emlékeit lehet megtekinteni. A kiállítás népviseleti részlege a kontinens legnagyobb tematikus bemutatója, ahol több mint háromszáz eredeti, kárpát-medencei népviselet tekinthető meg. A népi öltözködés ilyen átfogó és változatos bemutatására nem volt példa az 1896-os millenniumi kiállítás óta – ami pedig igen sokatmondó viszonyítási alap.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek