Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Addig is, amíg özönleni kezdenek a múlt héten vitára bocsátott témához a hozzászólások – kutya, gyerek, esetleg pasi vagy család? –, a Kutyapostás belátja: kicsit figyelmetlen volt.
Ugyanis a kérdést össznépi vitára ajánló N. Illés nagykátai olvasónk vélhetően arról óhajtott elsősorban eszmét cserélni, hogy vajon hölgyrokona embertárs-pótlékot keres-e a kutyájában, s bár kétségtelenül hangsúlyosan említette azt a szerinte mélységesen elítélendő kapcsolatot, hogy az illető hölgy még az ágyába is beengedi négylábú barátját, de újraolvasva levelét, ezt a tényt talán csak másodsorban ajánlotta vitára. Akkor most tehát úgy fordítanám a kérdést, hogy milyen mélységig mehet el ez az évtízezredek óta tartó társas együttélésünk; előfordulhat, hogy ember és kutyája családként éli az életét?
Talán sokakat meglepek a hírrel: felmérések szerint a kutyatulajdonosok fele megosztja ételét kedvencével (ez akár a közös tálból való „cseresznyézést” is jelenti…), jó részük megengedi, hogy kutyája melléfeküdjön az ágyba, s nagy részük gyermekként tekint kutyájára. Azt ne vitassuk, hogy mennél közelebb engeded magadhoz a kutyádat, annál több gonddal terheled az életed. Elsősorban is a lakásod/házad egy újabb szennyező alakkal gyarapodik, aki a tappancsán mindenfélét behord: vizet, havat, sarat, utcai olajfoltot, miegymást, és a szőrén lévő ugyanezeket szívesen osztja meg a korábban fehér szobafallal is… És ami azt illeti – bár erről leginkább Pavlov tehet –, ha együtt is esztek, bizony megindul a nyálelválasztás, amiről különösen a nagy testű kutyák gazdái mesélhetnek. De ezek még a könnyebben kezelhető problémák – egy kicsit több porszívózás, felmosás, a ház újratatarozása sokat segít –, a kérdés inkább az, hogy okozhat-e valamilyen betegséget a velünk szorosan együtt élő kutya.
A Kutyapostás – bár nem állatorvos – megpróbált eligazodni ez ügyben. Eszerint egy gondozott, ápolt, a szükséges orvosi ellátást folyamatosan megkapó kutyától alig van esélyünk megbetegedni. Például a veszettségről nem is beszélek, hiszen a velünk élő-alvó kutyát ugyebár, évente visszük oltatni. Már nagyobb bajt okozhatnak a különféle férgek, de hát ezek ellen is van gyógyszer, már kölyökkorban is. Aztán ugyancsak baj forrása lehet a bolha és a kullancs – azonban ezeknek sincs sok esélye egy tisztán tartott négylábú esetében. Ami ellen viszont nehéz orvosságot találni, az például a szőrallergia, de ez meg azért nem okoz gondot, mert a szőrallergiások nem nagyon tartanak kutyát. (Tegyük hozzá, az óvatosság, különösen kisgyermekek esetében azért nagyon is ajánlott.)
Vagyis, különösebb egészségügyi vész nem fenyeget, ha a négylábú bemászik a kétlábú ágyába. Írjanak!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu