Jazz Híd Pécsett

Trombitáktól, nagybőgőktől, szaxofonoktól, azaz jazz zenétől lesz hangos Pécs a hétvégén. Október 16-án és 17-én építik fel az Eszék–Újvidék–Pécs Jazz Hidat a pécsi Uránia moziban. A kétnapos rendezvény a déli kulturális övezet – Horvátország, Szerbia, Bosznia és Magyarország - legjobb jazz-zenészeit hívta össze.

Ország-világHardi Judit2009. 10. 12. hétfő2009. 10. 12.
Jazz Híd Pécsett

A Jazz Híd programsorozatát a Szőke Nikoletta Trió nyitja 16-án pénteken, fél nyolckor. A 26 éves énekesnő zenész családba született, mégis csak az érettségi után kezdte próbálgatni, mit tud e téren. Három évvel később megnyerte a Shure Montreux Jazz Voice Competition-t, aminek köszönhetően meghívták a New York-i IAJE Konferenciára, ahol két koncerttel is elkápráztatta a közönséget. 2006-ban Lakatos Ablakos Dezső ösztöndíjat kapott, mely címet évente csak három jazz-énekes érdemelhet ki. 2007-ben alakította meg zenekarát, a Szőke Nikoletta Triót, egy évvel később debütálnak a Golden Earrings című albumukkal. A korong hatalmas sikert aratott, nemcsak hazánkban, de Japánban és az Egyesült Államokban is kiadták. A zenekar vokális kamarajazz-t játszik, az ének és két húros hangszer – gitár és nagybőgő – harmóniájára épül. Repertoárjukban szerepel a saját szerzemények mellett néhány át- és feldolgozás is (The Beatles, Stevie Wonder).

Őket követi 9 órakor Duško Gojković Quartet Tony Lakatossal kiegészülve. A 78 éves Gojković a boszniai Jajcéban született, majd Belgrádban és a Berklee-n tanulta művészetét. Zenéjében feleleveníti szülőföldjét, nagy hatással volt rá a délszláv folklór. Számtalan jazz-óriással játszott együtt, többek között: Louis Armstrong-gal, Roy Eldrige-dzsel, Miles Davis-szel, Dizzy Gillespie-jal, Chet Baker-rel, Sonny Rollins-szal, Dexter Gordon-nal, Stan Getz-cel, Kenny Clarke-kal, Philly Joe Jones-szal, Tony Williams-szel. A zenész nem csak trombitásként vált híressé, de közkedvelt zeneszerző is. Jelenleg a Müncheni Big Band vezetője. Tony Lakatos tenor- és szopránszaxofonon méltó társa lesz boszniai kollégájának. A budapesti születésű zenész 1982 óta Németországban él, jelenleg a Frankfurti Rádió Big Band szólistája. Európa egyik legkeresettebb szaxofonosa több mint 20 önálló lemezt adott ki, több mint 200 CD elkészítésében közreműködött, s elsőként jutott be az amerikai jazz-rádiók Top 10-jébe.

Másnap, 17-én a Balázs Elemér Group koncertjével folytatódik a program. A zenekart 2000-ben alapította Balázs Elemér, azóta hazánk legnépszerűbb jazz-zenekari közé tartoznak. 2005-ben Fonogram-díjat kaptak, s több európai jazz-fesztiválra is meghívták őket. Népszerűségük oka a különös hangzásvilág, az egyedi dallamok, a férfi-női hang különös kontrasztjának kiemelése. Nem riadnak vissza különböző zenei kultúrák alkalmazásától, a stílusok keverésétől sem. A kritikusok szerint ez az a fajta zene, ami bármikor, bármilyen hangulatban hallgatható.

A magyar formációt egy horvát követi: az Elvis Stanić Group. A horvát jazz-gitáros először tangóharmónikán tanult, aztán a bostoni Berklee-be került, itt kezdett jazzgitározni. Ő is dolgozott nagy jazz-muzsikusokkal, mint például Jim Kelly, Dennis Montgomery, John Thomas, Bob Harrigan, Frank Williams és még sokan mások. Tagja a Horvát Zeneszerzők Társaságának és a Jazzoktatók Nemzetközi Szövetségének. Tudását diákjainak adja tovább, akik hangszeres jazzt és elméletet tanulhatnak nála, emellett pedig a Liburnia Jazz Fesztivál és a Jazz Ex Tempore képzési program művészeti vezetője. Együttesét, az Elvis Stanić Group-ot 1992-ben alapította, azóta 4 lemezt adtak ki, s váltak Horvátország egyik legjobb együttesévé. Zenéjükben a klasszikus jazz elemeit a mediterrán könnyedséggel és a tüzes latin lüktetéssel ötvözik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek