Amikor egyetlen szavazat is perdöntő

Elszenvedte első komoly vereségét az amerikai elnök, aki máris jelezte: kész engedményeket tenni. Nagyszabású egészségügyi reformterve így már aligha valósulhat meg eredeti formájában.

Ország-világA. Fodor György2010. 01. 21. csütörtök2010. 01. 21.
Amikor egyetlen szavazat is perdöntő

Az amerikai szenátusnak 100 tagja van: mind az ötven állam két szenátort küldhet. A nagy politikai pártok – republikánusok és a demokraták – azért küzdenek, hogy többségük legyen a képviselőházban és a szenátusban. Egy éve a demokraták szereztek többséget, s a függetlenek támogatásával 60 szavazatot tudhatnak maguk mögött a szenátusban.

A hatvan voks igazi fegyver a demokraták és Barack Obama kezében. A döntések többségi szavazással születnek, de csak a soros vita után: amíg egy ügy nincs lezárva, addig szavazni sem lehet. A mindenkori ellenzék – jelen esetben a republikánusok – viszont addig húzhatják a vitát, ameddig csak akarják.

A törvényhozás még 1975-ben úgy határozott, hogy a végtelen disputák megakadályozása érdekében 60 szenátusi voks elegendő a vita lezárásához: jöhet a szavazás. Ezt hívják osbtrukció-mentes többségnek. Hatvan igen-szavazat kell – az mellékes, hogy a többi negyven szenátor távol van, vagy nem szavaz.

Ez a többség eddig megvolt Obamának és pártjának. Csakhogy tavaly nyáron kihalt a híres Kennedy-klán: Edward (Ted) Kennedy szenátor halála után meg kellett választani az utódját. Az elnök, a demokrata párt – mindenki – biztosra ment: Massachusetts államban, azaz „Kennedy-országban” 1972 óta nem volt republikánus szenátor, és most sem lesz – mondták. És mégis lett: az 50 éves republikánus jogász, Scott Brown tulajdonképpen simán megverte demokrata ellenfelét – Obama pedig elveszítette obstrukció-mentes többségét a szenátusban.

Ez az első igazi nagy pofon, amelyet Barack Obama elnökként kapott, aki a The Wall Street Journal mai száma szerint máris közölte: ismét tárgyal az egészségügyi reformról, amely kötelezően kiterjesztette volna a társadalombiztosítást 30-40 millió eddig ellátatlan emberre. Ez persze adóemeléssel is járna.

De most vissza az egész, újra kezdődhet az egyezkedés. S nem csupán az egészségügy területén. Obamának a szén-dioxid-kibocsátás megfékezésére nagy tervei vannak, melyeket a republikánusok elleneznek. S ez a helyzet számtalan egyéb politikai és gazdasági kérdésben is – így az elnöknek meg kell tanulnia együtt élni az új politikai számtannal.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek