Hat percre az Ítélet Napja

Egy perccel hátrább állították az Ítélet Napjának óráját – már nem öt-, hanem hatpercnyire vagyunk éjféltől, a világ végétől.

Ország-világA. Fodor György2010. 01. 15. péntek2010. 01. 15.
Hat percre az Ítélet Napja

Az Ítélet Napjának óráját – képletesen szólva – azok a tudósok alkották meg, akik a Manhattan-terv keretében annak idején megcsinálták az atombombát. A programban résztvevők túlnyomó része kezdettől fogva ellenezte az atomfegyver bevetését – erre azonban 1945 augusztusában kétszer is sor került.

A tudósok ezután 1947-ben megalapították az Atomtudósok Hírlevelét (Bulletin of the Atomic Scientists, BAS), amely létrehozta az „atomórát”: egy óra számlapján a mutatók egyre közelednek éjfélhez, és ha elérik, akkor jön az Ítélet Napja, azaz itt – vagyis ott – a világvége.

Ezeket a mutatókat az elmúlt évtizedekben mostanáig 18-szor állították előre, vagy hátra. A legutóbbi óraállításra 2007-ben került sor: akkor ötpercnyire voltunk a világvégétől, mert nem csak az atomveszély fokozódott Irán és Észak-Korea atomfegyverkezési programjai miatt, de mindezt betetőzte a klímaválság rosszabbodása, a globális felmelegedés is. A tudósokat az is nyugtalanította, hogy nem sikerült megfékezni a veszélyes nukleáris anyagok – dúsított urán – nemzetközi kereskedelmét.

Most viszont a BAS egy perccel hátrább állította az órát, mondván: a világ dolgainak állása sokkal reményteljesebb. A BAS szerint „növekszik a politikai akarat az atomfegyverek terrorjának, illetve az elszabaduló klímaváltozásnak a megfékezésére”.

A BBC jelentette, hogy a BAS New York-i sajtóértekezletén hangsúlyozták: az óra mutatóinak egy perccel való hátraállítása egyáltalán nem jelenti azt, hogy kevesebb a tennivaló – a munka még rengeteg. A világ vezetőinek létre kell hozniuk az atomfegyver-mentes világot és stabilizálniuk a klímát. Mert az óra most is ketyeg – hol előre, hol hátra.

Amikor a BAS 1947-ben megalkotta az Ítélet Napjának óráját, hét perccel voltunk éjfél, vagyis a világvége előtt. Amikor a szovjetek 1949-ben felrobbantották első atombombájukat, még három perc maradt hátra. Az Ítélet Napjához a legközelebb 1953-ban, az orosz és amerikai atomfegyver-kísérletek csúcspontján kerültünk: két perc maradt hátra. A szuperhatalmak 1963-ban korlátozták atomkísérleteiket: így több mint tíz perc maradt éjfélig. S amikor 1991-ben a szuperhatalmak új egyezményt írtak alá az atomfegyverek korlátozásáról, majdnem 17 perc állt az emberiség rendelkezésre, hogy elkerülje a világkatasztrófát.

Eddig ez számított a legnagyobb haladéknak 1947 óta. Most tehát hat percünk maradt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek