Hol van még a válság vége?

A gyorsan fejlődő ázsiai és afrikai gazdaságok hamar talpra állhatnak a válság után, Európában és az USA-ban azonban az állami eladósodottság miatt megtorpanhat a fellendülés.

Ország-világRomvári Orsolya2010. 01. 21. csütörtök2010. 01. 21.
Hol van még a válság vége?

A pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő szakmai szervezet 99 ország 1700 pénzügyi szakemberének megkérdezésével készült kutatása szerint már látszanak a válságból való kilábalás jelei, de a tartós javulásra még várni kell – közölte az ACCA (Association of Chartered Certified Accountants).

Míg a megkérdezettek Ázsiában és Afrikában a bizalom és a bevételek javulásáról számoltak be, az európai és az amerikai gazdaságok továbbra is stagnálnak, emiatt pedig lassul a globális fellendülés. A megkérdezettek kétségesnek tartják, hogy a nyugati országok képesek lesznek felvenni a versenyt a jóval dinamikusabb ázsiai gazdaságokkal. Megvan a veszélye annak, hogy a válságkezelésben eladósodott kormányzatok további megszorításokra kényszerülnek, és ezzel az állami szektor teherként nehezedik a gazdaságra. Mindz W alakú növekedési pályához vezethet, vagyis a visszaesést követő rövid felemelkedés után újabb lendületvesztés következhet.

A csökkenő export és a súlyos pénzügyi válság miatt – szemben más régiókkal – a közép-kelet-európai piacok jóval kisebb fejlődést tapasztaltak a 2009-es év utolsó negyedévében – mutat rá az ACCA felmérése. Közép-Kelet-Európában a harmadik negyedévhez képest annak ellenére sem javult az üzleti bizalom, hogy a befektetési kilátások átlagon felülinek mondhatóak, a bevételi kilátások pedig csak kis mértékben módosultak. A kereslet fokozatosan kezd magára találni, s megszűnt a heves valutaárfolyam-ingadozás is, ami az elmúlt két évben jelentősen hozzájárult a régió instabilitásához.

Az ACCA szerint világszerte akár 18 hónapig is elhúzódhat a válság, a közép-kelet-európai válaszadók fele pedig két évre vagy még többre számít. Ez részben a régió kormányaiba vetett alacsony bizalommal magyrázható: a válaszadók  csupán 14 százaléka értett egyet kormánya válságkezelő intézkedéseivel (szemben a globális 24 százalékkal), s 47 százalékuk szerint a kormány erején felül költekezik majd az elkövetkező öt évben (szemben a globálisan 30 százalékkal). A válaszadók csaknem egyötöde (19 százalék, szemben a nemzetközi 12 százalékkal) várja kormánya túl- vagy alulköltekezését, mely a fellendülés kisiklásához vezethet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek