Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ma megsemmisítette az Alkotmánybíróság a vagyonadó ingatlanokra vonatkozó részét, de megmaradt a drágább autók, vízi- és légi járműveknél a vagyonadó. Kérdés, lesz-e ideje a kormánynak arra, hogy orvosolja a kifogásolt jogszabályi részeket.
Az alkotmánybíróság ma megsemmisítette a vagyonadónak azt a részét, mely az ingatlanokra vonatkozott. Ez azt jelenti, hogy ezek után nem kell sem bevallást készíteni, sem adót fizetni. A luxusnak minősülő autók légi- és vízi járművek esetében viszont maradt az adókötelezettség. A taláros testület határozata miatt a költségvetésbe 50 milliárd forinttal kevesebb adó fog befolyni ebben az évben.
Miért döntött így az Alkotmánybíróság? Több ok miatt. Egyrészt azért, mert úgy vélik, hogy a jogbiztonság sérül azáltal, hogy az APEH az adókötelezettség teljesítésének ellenőrzése során korlátlan mérlegelési joggal rendelkezik, mivel egy lakóingatlan pontos forgalmi értékét nem lehet megállapítani, azaz nehéz eldönteni, hogy egy ház, lakás eléri-e az adóköteles értéket, vagy sem. A törvény ugyanis csak azt írja le pontosan, hogy milyen ingatlant kell bevallani (számított érték), de hogy azt milyen áron, azt nem. A másik ok az, hogy a forgalmi érték közléséről szóló kormányrendelet is alkotmányellenes, így azt is megsemmisítették.
A hitelből építkezőknek adott igazat az Alkotmánybíróság, amikor kifogásolta azt, hogy a forgalmi értéket nem lehetett a vagyontárgyakat terhelő adósságokkal, jelzáloggal. Holott az a való életben nagyban csökkenti egy lakás, ház piaci árát.
Sőt, az sem elfogadható, hogy a vagyonadó nincs tekintettel az adózó jövedelmi helyzetére. És végül, az AB szerint diszkriminatív, hogy csak lakóépületekre vonatkozna az adó, míg például gyárakra, irodákra, banképületekre nem. Felmerült a kettős adóztatás elleni verdikt megsértése is, hiszen ingatlant általában egyszer már leadózott pénzből vásárolunk
A kormány reakciójában leszögezte, hogy az Alkotmánybíróság az ingatlanadózáson belül Persze mindössze a törvény két technikai részét kifogásolta, mert egyrészt a forgalmi érték megállapításakor 10 százalékánál nagyobb arányú eltéréseknél sem tartotta jogosnak adóbírság kiszabását, másrészt a vagyoni értékű jogok pontosabb definícióját tartotta szükségesnek.
A kormány most áttekinti, hogy ezek a technikai hiányosságok miként és mennyi idő alatt orvosolhatóak jogszabálymódosítással. A kormány azt is vizsgálja, hogy a kieső bevételeket milyen módon tudja ellensúlyozni..
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu