Vértelen puccskísérlet Londonban

Geoff Hoon és Patricia Hewitt, a Labour-kormány két volt minisztere levelet írt a munkáspárti képviselőknek, és felszólította őket, hogy titkos szavazással döntsenek a párt vezetőjéről, és ne Gordon Brownnal induljanak neki a júniusig megtartandó választásoknak, mert az biztos vereséget jelent.

Ország-világA. Fodor György2010. 01. 07. csütörtök2010. 01. 07.
Vértelen puccskísérlet Londonban

Gordon Brown 2007-ben került a kormányzópárt – és értelemszerűen a kormány élére –, miután a Tony Blair akkori kormányfővel erről kényszerű megállapodás született. Brown volt Tony Blair pénzügyminisztere, és az általános közhangulat olyan irányba mutatott, hogy majd a financiális zseninek tartott Brown jó irányba viszi Britanniát.

Brownnak azonban kezdettől fogva nem volt szerencséje. Politikai hitele csökkent, miután lemondott a Lisszaboni Szerződésről tervezett népszavazásról – amihez pedig a britek hagyományosan ragaszkodtak. Belefutott a gazdasági világválságba is, bankcsődök sorozatát kellett kormányának kezelnie – miközben óriási viták robbantak ki az uniós szövetségesek között is a válság megoldásának módjáról. Tetőzött a bevándorlásról folyó vita is, ezzel összefüggésben a terroristatámadások miatt sorozatos kudarcok érték a brit titkosszolgálatokat, erősödött a szélsőjobboldal. Nem véletlen hát, hogy David Cameron, a brit konzervatívok (toryk) vezére elemében van: rengeteg ok miatt bírálhatja a kormányt.

A felmérések szerint a Munkáspártra – és Brownra – biztos vereség vár. Ebben a hangulatban támadt a két volt brit miniszternek az az ötlete, hogy Brownt még idejekorán titkos szavazással el kell távolítani. Kezdetben nem is látszott rossz ötletnek – de a szervezők elszúrták. Azt hitték, hogy hátra dőlhetnek, a parlamenti képviselők meg majd elvégzik a piszkos munkát. A honatyák azonban vártak: döntsenek előbb a nagymenők, majd utánuk jövünk mi.

A „nagymenők” azonban a kormány tagjai. Bár jó ideig haboztak, később aztán kiadtak egy Brownt támogató közleményt. A BBC elemzője szerint bár mindegyikük támogatná a változást, de az időzítés nem felelt meg nekik, karrierjük miatt most még nem vállalták a kockázatokat.

Az idő azonban halad, csupán hetek-hónapok vannak hátra a döntéshozatalig. Nagyon is lehetséges, hogy a Munkáspárt élére vadonatúj vezető áll – talán David Miliband külügyminiszter személyében. De meglehet, hogy akkor már a Munkáspárt szempontjából túl késő lesz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek