Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Beláthatatlan következményekkel járhat a brit választások előtt alig három hónappal az a két ügy, amely felkavarta az amúgy is zavaros vizet Londonban és az üzleti világban. Az egyik szimpla csalásnak látszik, a másiknak azonban nemzetközi következményei vannak és lehetnek.
Kép: Britain's Speaker of the House of Commons, Michael Martin (L), is seen walking in a procession during the State Opening of Parliament in the Member's Lobby of the Houses of Parliament, in London in this December 3, 2008 file photograph. The Speaker of Britain's lower house of parliament will announce his resignation on May 19, 2009 after criticism of his handling of a scandal over lawmakers' expenses, a Labour lawmaker said. REUTERS/Matt Dunham/Pool/Files (BRITAIN ENTERTAINMENT SOCIETY POLITICS ROYALS), Fotó: © POOL New / Reuters
Tavaly nyár elején robbant ki az úgynevezett költségtérítési botrány: képviselők, a Lordok Házának tagjai az adófizetőkkel fizettettek meg olyan költségeket, amelyeknek semmi közük nem volt hivatali kötelességük teljesítéséhez. A múlt hétvégén Keir Starmer angol–walesi főügyész bejelentette, hogy három munkáspárti képviselő és a felsőház, a Lordok Háza egyik konzervatív tagja ellen is bűnvádi eljárást indítanak. Egy munkáspárti lord ellen is felmerült a gyanú, de ellene egyelőre nincs elegendő bizonyíték, és létezik egy hatodik ügy is, de abban még folyik a rendőrségi nyomozás.
Alan Johnson brit belügyminiszter vasárnap a BBC televízió kamerái elé állt, és mindenki számára érthetően elmondta: a gyanúsítottaknak bíróság elé kell állniuk. A miniszter szerint a brit törvényhozóknak joguk van a tisztességes tárgyalásra – de azt mindenkinek látnia kell, hogy a képviselőház és a felsőház tagjai is ugyanolyan elbánásban részesülnek, mint bárki más. Az emberek megdöbbennének, ha az látnák, hogy a törvényhozás tagjai kivételes bánásmód alapján elkerülhetik a börtönt – mondta a miniszter.
Mind a négy törvényhozó rendkívül hevesen tagadta a vádakat, és cáfolta azokat az állításokat is, amelyek szerint a képviselői mentesség alapján próbálnának kibújni a vádak alól. A mentesség hagyományosan azért illeti meg a törvényhozókat, hogy ne kelljen állandóan védekezniük a rágalmazási perekben. Csakhogy ez esetben – minő szégyen! – olyan vádakat is emeltek ellenük, amelyek az 1968-as lopási törvény 17-es cikkelyének rendelkezéseit sértik: ha bárki hamis számlát állít ki, akkor maximum hétévi börtönbüntetésre ítélhető.
A három munkáspárti képviselő közös közleményben cáfolta a vádakat, de ez már eső után köpönyeg: az biztos, hogy a következő választásokon nem indulhatnak, mert a párt törölte őket a jelöltek listájáról. Az is kiderült, hogy mindhárman mégis hivatkoztak a képviselői mentességre, de erre megkapták a választ. Alan Johnson belügyminiszter közölte, hogy a kérdést alaposan megvizsgálták, és arra a következtetésre jutottak, hogy a képviselői mentességnek a bíróság előtt is ki kell állnia a törvény próbáját. Szóval lesz tárgyalás. Lord Hanningfield, a felsőház konzervatív tagja azzal a váddal kénytelen szembesülni, hogy olyan számlákat fizettetett ki az adófizetőkkel, legalább hat alkalommal, amelyekről tudta, hogy beterjesztésükre nem lenne joga. A konzervatívok felfüggesztették párttagságát, és menesztették a Lordok Háza ama bizottságának éléről, amely éppen az üzleti, gazdasági ügyekkel foglalkozott.
Csakhogy ez még nem minden. A BBC jelentette, hogy összesen 372 brit képviselő kapott felszólítást (a 646-ból), hogy fizessen vissza több mint egymillió fontot a hamis lakáshitelek felvétele miatt. Egy „vidéki” brit képviselőnek ugyanis joga van londoni lakáshoz, ha a kötelesség úgy kívánja. Ezek a képviselők azonban akkor is felvették a pénzt, ha nem kellett volna. Esetenként indokolatlanul luxusszállodákban aludtak, mert a lakást bérlőnek adták ki, talán új bútorokat is vettek, közpénzen cseréltették ki a villanyégőket – és megtörtént, hogy akkor is felvették a törlesztőrészlet-térítést, amikor a hitelük már rég lejárt.
A Westminstert – vagyis a parlamentet – megrázta az ügy. Gordon Brown miniszterelnök „nagyon dühös” a híradások szerint – bár neki is több ezer fontot kellett visszafizetnie. A négy kiemelt embert nem tartóztatják le, de márciusban meg kell jelenniük egy bíróság előtt: az csak pár lépésnyire van a parlamenttől, taxiköltségeket aligha számolhatnak el.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu