Minden napra egy Buddha-dal

Különleges képekkel találkozhatnak a pécsi járókelők egy-egy kirakatban, a művészmozikban, a város közterein. 365 Buddha-dal címmel programsorozat indult, melynek keretében pécsi képzőművészek szokatlan alkotásait láthatják szokatlan helyszíneken vehetik szemügyre a nézelődők.

Ország-világHardi Judit2010. 02. 07. vasárnap2010. 02. 07.

Kép: Borobudur buddhista temploma, Jáva szigetén. Fotó: Szabad Föld Archívum

Minden napra egy Buddha-dal
Borobudur buddhista temploma, Jáva szigetén. Fotó: Szabad Föld Archívum

A Molnár Cingi Béla és Kiss Éva által a Déli Szél Kortárs Alkotói Fórum Alapítvánnyal közösen létrehozott dalcsokor véletlenszerűen kiválasztott kirakatokban tűnik föl. A találkozás a váratlanság hatására épít. A hirtelen felbukkanó képet a járókelők elsőre reklámnak vélhetik, de ha jobban szemügyre veszik az alkotást, kirajzolódik a mélyebb mondanivaló.

Az üvegre vetített képen mindenki számára ismert kulturális, szakrális jelek tűnnek fel, melyeket ki-ki a saját maga kreativitása alapján dolgoz fel és fogad be. Grafikán látható Buddha alatt jelennek meg a tervezők saját gondolatai, hasonlóan a zsidó–keresztény kultúrkör parancs és tiltás formulájához. A látszólag egymásnak feszülő kulturális szimbólumok így valójában csak a keretet adják az alkotók mondanivalójának. Bár önmagukban is hordoznak jelentést, nem cél ezek összehasonlítása, kritikája. A szemlélődők ennek ellenére felfedezhetik a közös pontokat a két, egymásnak látszólag ellentmondó kulturális jel eredeti tartalma között.

Aki valaki véletlenül lemarad a nap Buddha-daláról, ne keseredjen el, hiszen a program az interneten is várja a látogatókat, amelyen megtekinthetik az aktuális „dalokat”, továbbá nyomon követhetik a mindehhez szervesen kapcsolódó fotóakciót, azaz az önkéntesek részvételével készült képsorozatot. Ez a 365 „dal-felmutató” a Buddhává alakult embert dokumentálja.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek