Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Különleges hangulatú tárlat várja a szegedi Móra Ferenc Múzeumban a látogatókat ma délurántól: Robert Capa 57 fotóját állítják ki, köztük a mára már legendássá vált normandiai partraszálláskor készült képeit is.
„Ha a képeid nem elég jók, akkor nem mentél elég közel” – így szól Robert Capa hitvallása. Ő pedig mindig elég közel ment. A magyar származású fotós nem véletlenül lett a XX. század egyik leghíresebb haditudósítója.
1913-ban született Budapesten, Friedmann Endre néven. Miután elvégezte a gimnáziumot, 1931-ben először Bécsbe, majd Prágába, végül Berlinbe költözött – innen azonban a származása miatt 1933-ban távoznia kellett. Rövid időre visszatért Budapestre, ahol csatlakozott a Kassák-féle munkáskörhöz, de a növekvő antiszemitizmus miatt innen is menekülnie kellett, s végül Párizsban telepedett le.
A harmincas évek elején – még Friedmann néven – hobbifotósként kereste kenyerét. Hogy könnyebbé tegye a fényképészeket kereső cégek dolgát, amerikai hangzása miatt – no meg mivel hasonlított a népszerű amerikai filmrendező, Frank Capráéhoz – felvette a Capa nevet. A névcsere sikerrel járt – bár barátai csak cápának nevezték –, egyre több munkát rendeltek tőle. 1934-ben kapta első megbízatását a Vu magazintól, két évvel később pedig már haditudósítóként vett részt a spanyol polgárháborúban, maj1938-ban a japán-kínai harcokat örökítette meg képeiben. Ott volt a II. világháború észak-afrikai és olaszországi hadszínterein, de a normandiai partraszállást is testközelből figyelte, ahogyan az 1950-es izraeli harcokat is.
Hogy kipihenje a háborús izgalmakat, a mikor éppen nem dolgozott, nagykanállal habzsolta a párizsi életet. Ingrid Bergmanhoz fűződő kapcsolatát azonban úriemberhez méltóan titkolta, a viszonyra csak a színésznő önéletrajzi könyvének megjelenésekor derült fény. 1954-ben a Life magazin Indokínába küldte, hogy tudósítson a francia gyarmati harcokról. Itt vesztette életét, amikor május 25-én aknára lépett.
A szegedi Móra Ferenc Múzeum most 57 fotót mutat be a művész alkotásai közül. Az érdeklődők láthatják majd Capa normandiai partraszálláskor készült legendás fotóját is. A katonákkal együtt ő is rohamcsónakba szállt, hogy hat órán keresztül fényképezhesse a közelharcot. A méltán világhírű fotós képsorozatával szinte filmszerűen örökítette meg a partraszállást – a szegedi kiállítás ebből mutat be egy sorozatot.
Kattitson bármelyik fotóra és megnyílik a képgalériánk!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu