Robban a mexikói drogháború?

Felipe Calderón mexikói elnök felismerte, hogy egyedül semmi sem tud tenni az országában egyre terjedő kábítószer-háború megfékezésére, ezért az Egyesült Államok segítségét kérte. Washingtonnak előbb-utóbb tennie kell valamit.

Ország-világA. Fodor György2010. 03. 17. szerda2010. 03. 17.
Robban a mexikói drogháború?

Európában szinte elképzelhetetlen erőszak övezi azoknak a bandáknak a belső háborúját, amelyek nem csak a helyi kábítószer-igényeket akarják kielégíteni, hanem a hatalmas piac, az Egyesült Államok lebeg a szemük előtt.

Ciudad Juárez város a határfolyó, a Rio Grande partján fekszik, szemben a már amerikai El Paso várossal. A két település szinte egyetlen hatalmas és kétnyelvű városnak is mondható, amelynek összesen három millió lakosát a határ választja el.. Az Egyesült Államok megerősítette mexikói határait, néhol magas falakat emelt, járőrök cirkálnak a több mint 3000 kilométeres határsávban – de a drog így is ájut.

A drogbandák a mesés haszon miatt nem tudnak, vagy nem akarnak megegyezni a piac felosztásában – ezért halomra ölik egymást. A drogháború 2006 óta robbanásszerűen szélesedett, és kiterjedt a civilekre és a kábítószer-fogyasztókra is.

Az elmúlt négy évben 18 ezer ember halt meg Mexikóban a drogok miatt, a múlt évben 2600. A minap két különböző támadás során golyózáport zúdítottak a Ciudad Juárez-i amerikai konzulátus két alkalmazottjának autójára. Három amerikai és egy mexikói meghalt – három kisgyerek megsebesült.

Felipe Calderón mexikói elnök a rendteremtés reményében kirendelte a hadsereget a városba, de a hatás éppen az ellenkező lett: most tört csak ki igazán a háború. A lakosság a katonák ellen fordult, mert a drogbandák üldözése közben az egész városra kiterjedt az erőszak, a kereszttűzben ártatlan emberek haltak meg. Ciudad Juárezben ezrek tüntettek Calderón ellen és követelték a hadsereg kivonását. A mexikóiak szerint az elnök tehetetlen, azt sem tudja, mit akar. s csak fokozza az erőszakot.

Odaát, Texasban Rick Perry, az amerikai állam kormányzója „háborúra készül”: megerősítette a rendőri erőket: – A texasi határon élők biztonsága érdekében cselekednünk kell, nem várhatunk – mondta.

A drogháború veszélyes helyzetet teremtett az Egyesült Államok számára is, mert nem csak illegális bevándorlók érkeznek Mexikóból, hanem egyre nagyobb mennyiségben jön a kábítószer és a fegyver – s vele az erőszak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek