Harcba indultak a kórházvédők

Újra fellángolhat Egerben a kórházvédőknek nevezett csoport immár két éve tartó harca. Heves megye kórházának egykori orvosai, nővérei, akik nem vállalták az együttműködést az egri gyógyintézetet működésbe vevő, majd később csődöt jelentő céggel, a Hospinvesttel, most abban reménykednek, hogy a politika igazságot szolgáltat nekik.

Ország-világPalágyi Edit2010. 07. 20. kedd2010. 07. 20.

Kép: Egri Mathus városi kórház ortopédiai és szemészeti osztálya. Várólista, orvos, beteg. 2008.01.25. Fotó: Bohanek Miklós

Harcba indultak a kórházvédők
Egri Mathus városi kórház ortopédiai és szemészeti osztálya. Várólista, orvos, beteg. 2008.01.25. Fotó: Bohanek Miklós

Nemrégiben a Semmelweis-napi ünnepségek alkalmából hozzájuk vezetett az egészségügyi szakállamtitkár első vidéki útja. Szócska Miklós azt ígérte az egri kórházvédőknek: megvizsgálják, milyen jogi lehetőségekkel orvosolhatnák az egykori dolgozók helyzetét. A megyei önkormányzat vezetői viszont nehezményezték, hogy az államtitkár csak a nagygyűlés után találkozott a kórház vezetőségével és a fenntartókkal. Miután ugyanis az „új egészségkultúrát” ígérő Hospinvest elvonult Eger alól, a gyógyintézményt a megyei önkormányzat alapította kht. vette át, s működteti azóta is, újonnan felvett dolgozókkal.

Két éve a Markhot Kórház 150 orvosából 120-an nem írták alá a Hospinvest kínálta munkaszerződést. A kórházvédő orvosok, ápolónők legtöbbje azóta a környező megyékbe ingázik – például Salgótarjánban, Mezőkövesden helyezkedett el –, illetve az Eger városa alapította rendelőintézetben dolgozik, ám akadnak köztük munkanélküliek is. Az „ellenállók” továbbra is rendszeres összejöveteleket tartanak, és valamiféle elégtételre várnak. Többek közt azt követelik, helyezzenek miniszteri biztost az intézet élére, ugyanis fennáll a veszély, hogy a jelenlegi vezetés alatt csődbe megy a kórház. Az intézményben működő érdekképviseletek ez cáfolták: szerintük a kórház gazdasági helyzete stabil, s nincs kifizetetlen számlájuk.

A kórházvédők közül sokan azt tartanák igazságosnak, ha visszatérhetnének egykori munkahelyükre. A dolgot azonban bonyolítja, hogy a volt dolgozók 2008-ban maguk döntöttek úgy, hogy nem írják alá a Hospinvest kínálta munkaszerződést, és a végkielégítést is felvették.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek