Chilében szólnak az örömszirénák

Mint egy eredményjelző táblán, úgy mutatja a CNN amerikai hírtelevízió a bányaomlás kontra chilei bányászok nagy mérkőzésének állását.

Ország-világA. Fodor György2010. 10. 13. szerda2010. 10. 13.

Kép: Relatives of trapped miners embrace US drill operator Matt Staffel (L) after the T-130 drill working to rescue the 33 miners finally reached their shelter in the San Jose mine, near Copiapo, Chile on October 9, 2010. After a record two months trapped underground in a collapsed mine, the miners appear to be just days from a miraculous rescue. TOPSHOTS/AFP PHOTO/Claudio SANTANA , Fotó: CLAUDIO SANTANA

Chilében szólnak az örömszirénák
Relatives of trapped miners embrace US drill operator Matt Staffel (L) after the T-130 drill working to rescue the 33 miners finally reached their shelter in the San Jose mine, near Copiapo, Chile on October 9, 2010. After a record two months trapped underground in a collapsed mine, the miners appear to be just days from a miraculous rescue. TOPSHOTS/AFP PHOTO/Claudio SANTANA
Fotó: CLAUDIO SANTANA

A Főnix nevű mentőkapszula minden különösebb probléma nélkül ment a föld alá a több mint 600 méteres mélységbe, majd jött vissza, minden alkalommal egy-egy bányászt hozva magával.

Amikor először tartott lefelé a mentőkabin, a mélybe ereszkedett vele egy orvos, később pedig egy bányamentő, hogy odalent segítsen a bányászoknak. A negyedik bányász, aki a felszínre jött, az egyetlen külföldi – bolíviai –, aki a föld alatt rekedt 33 bányász között dolgozott: ő az augusztus 5-i bányaomlás előtt mindössze öt nappal állt munkába.

Minden egyes alkalommal, amikor a Főnix újabb bányászt hoz a felszínre, megszólalnak az örömszirénák, az összegyűltek pedig hatalmas ünneplésben törnek ki.

A chilei bányászok mentését példátlan nyilvánosság övezi. A helyszínen 39 országból 1500 újságíró közvetíti az eseményeket – és ott vannak a nagy nemzetközi televíziós állomások. A CNN élő adásban követi a mentőakció szinte minden pillanatát – csak néhány percet szán olyan nemzetközi híradásoknak, amelyek jelentősége most teljesen eltörpül.

A helyszínre utazott Sebastian Pinera chilei elnök és a chilei first lady. Az elnök – nem először – csodának nevezte a bányászok mentését és köszönetet mondott azoknak a szakértőknek, akik lehetővé tették a mentőalagút fúrását és a Főnix működtetését.

A chilei bányászok sorsa nemzetközi üggyé vált. Amint megindult a mentőkapszula az első bányásszal felfelé, Barack Obama amerikai elnök is üzenetet küldött Chilébe: „Bár a neheze még hátravan, imádkozunk, hogy Isten kegyelmével mindegyik bányász biztonságosan a felszínre jusson és mihamarabb egyesüljön családjával”.

A felszínre jött bányászok napszemüveget viselnek, mert két hónapja nem láttak természetes fényt. A családdal kezdetben csak perceket tölthetnek, mert kétórás orvosi vizsgálaton kell átesniük. Mindannyian nagyon jó állapotban vannak, segítségre látszólag nem szorulnak. Az egyikük még köveket is hozott fel a mélyből, amelyeket odaajándékozott a közelben lévő chilei vezetőknek.

A „kapitány” érdemelte ki az utolsó helyet: ő a bányászok csapatvezetője, akinek nagy szerepe volt abban, hogy a csoport túlélte az augusztus 5-22. közötti időszakot, amikor pedig már mindenki halottnak hitte őket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek