A kritikus tömegszükséglet korszaka

Mi van Egyiptomban Mubarak után? Katonai kormányzat, reformbizottság, ígéretek tömkelege – és újabb sztrájkok. Iránban hétfő este robbant ki tömegtüntetés. Jemenben, Algériában utcai harcok vannak, s zűrzavar a palesztinok háza táján. Tunéziából menekültcunami indult.

Ország-világA. Fodor György2011. 02. 18. péntek2011. 02. 18.

Kép: Illegal immigrants from North Africa arrive on the southern Italian island of Lampedusa February 13, 2011. More than 1,000 people escaping turmoil in Tunisia have landed on Lampedusa, a Sicilian island closer to Africa than mainland Italy, in rickety boats this week, raising fears of a new, uncontrolled wave of illegal immigration from North Africa. In two days 1,114 migrants arrived, including 113 on a large boat and nine Tunisians who were rescued from a small dinghy before it sank. REUTERS/Antonio Parrinello (ITALY - Tags: POLITICS SOCIETY), Fotó: © STRINGER Italy / Reuters

Illegal immigrants from North Africa arrive on the southern Italian island of Lampedusa
Illegal immigrants from North Africa arrive on the southern Italian island of Lampedusa February 13, 2011. More than 1,000 people escaping turmoil in Tunisia have landed on Lampedusa, a Sicilian island closer to Africa than mainland Italy, in rickety boats this week, raising fears of a new, uncontrolled wave of illegal immigration from North Africa. In two days 1,114 migrants arrived, including 113 on a large boat and nine Tunisians who were rescued from a small dinghy before it sank. REUTERS/Antonio Parrinello (ITALY - Tags: POLITICS SOCIETY)
Fotó: © STRINGER Italy / Reuters

Hoszni Mubarak egyiptomi elnök rosszul mérte fel a helyzetét: maradni akart, de elkergették. De vajon jól mérik-e fel helyzetüket a helyébe lépő katonák? Az alkotmányt felfüggesztették, a katonai tanács fél évig „vagy a választásokig” marad hatalmon, addig ők hozzák a törvényeket. A parlamentet és egyéb, döntéshozó testületeket feloszlatták: „Mindenki menjen haza!” – adták ki a jelszót.

Hazamentek az emberek – hogy hétfőn újra hullámokban árasszák el az utcákat. Tanárok, bankosok, mentősök, alkalmazottak, idegenforgalmi munkások – de még a rendőrök is kisebb tüntetéseket tartottak, követelve a béremelést, a korábbi főnökök menesztését. „A nagy emberek még mindig lopnak, a kicsik meg nem kapnak semmit” – panaszkodott egyikük. A helyzet megint enyhén kaotikus, a nyugtalanság nő és nincs jele annak, mivel lehetne megfékezni. Az nem úgy van, hogy a tömeg – miután elkergette Mubarakot – most majd hazamegy, leül és nyugalomban várakozik. A tömegnek most szüksége van valamire.

Teheránban hétfő este robbant ki a harag. A főleg sok ezer fiatalból álló tömeg kivonult az ottani Szabadság térre. A helyzet iróniája, hogy a hivatalos Irán teljes szívvel támogatta az egyiptomi forradalmat – de csak addig, amíg saját népe nem vonult az utcákra. Teherán azt állította eddig, hogy az egyiptomi forradalom voltaképpen az 1979-es iráni iszlám forradalom „gyermeke”. Most azonban a fiatalok immár otthon is azt kiabálták, hogy „Le a diktátorokkal!” Többségük futócipőt húzott, hogy ha kell, gyorsan meneküljön a biztonsági emberek elől.

A rendőrök Teherán utcáin bevetették a botokat és a könnygázt, festékespatronokkal lőtték a tömeget: az így megjelölt embereket aztán tucatjával lökdösték be a rabomobilokba. Állítólag csak egy ember halt meg, azt is a tüntetők lőtték agyon. A BBC úgy értesült, hogy a megmozdulások hétfő estére már kiterjedtek Iszfahan, Siraz, Mashhad városokra. Teheránban a biztonsági erők házi őrizetbe vették az iráni ellenzék két vezetőjét, Mir Hossein Mousavi volt miniszterelnököt és Mehdi Karroubit, a parlament volt elnökét. Mindketten vitatták, hogy Mahmud Ahmedinedzsad iráni elnök 2009-ben tiszta választások után került újra hatalomra. (Akkor ugyancsak hatalmas utcai megmozdulások voltak, amelyeket brutális megtorlás követett.)

Irán a szokásos eszközökkel készült a megmozdulásokra: blokkolta az internetet, zavarta a műholdas televízióadásokat, még helikoptereket is rendelt Teherán légterébe. Egyvalami azonban hétfő este bebizonyosodott: az iráni ellenzék él, létezik és ki tudja, mire képes. Most éppen Iránon a világ szeme.

Az elgyötört Európa kapkodja a fejét és iszonyúan fél. Tunéziából sok ezren indultak el kis hajókkal a parányi olasz sziget, Lampedusa felé, amely közelebb van Észak-Afrikához, mint Európához. A szigeten 850 fős menekülttábor van – ahová már több mint 4 ezer ember érkezett. Mindannyian abban reménykednek, hogy az olasz ugródeszkával Franciaországba vagy Nyugat-Európa más országaiba repülnek. Lehet, hogy minden eddiginél nagyobb menekülthullám indul el Észak-Afrikából, a Közel-Keletről és az egész arab világból Európa felé.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek