Merre tovább, Egyiptom?

Izgalmas ellentmondások jellemzik az afrikai országot elnökük, Hoszni Mubarak távozása után. A modern demokrácia keveredik a tradicionális vallási elvekkel, melyek látszólag összeférhetetlenséget szülnek – ám az egyiptomiak ezeket mind magukénak vallják.

Ország-világKovács Réka2011. 02. 22. kedd2011. 02. 22.

Kép: An Egyptian Army officer shouts slogans as he is carried by protesters in Cairo January 29, 2011. Egypt's president gave the first indication on Saturday he was preparing an eventual handover of power by naming a vice-president for the first time in 30 years after protests that have rocked the foundations of the state. REUTERS/Goran Tomasevic (EGYPT - Tags: POLITICS CIVIL UNREST IMAGES OF THE DAY), Fotó: © Goran Tomasevic / Reuters

An Egyptian Army officer shouts slogans as he is carried by protesters in Cairo
An Egyptian Army officer shouts slogans as he is carried by protesters in Cairo January 29, 2011. Egypt's president gave the first indication on Saturday he was preparing an eventual handover of power by naming a vice-president for the first time in 30 years after protests that have rocked the foundations of the state. REUTERS/Goran Tomasevic (EGYPT - Tags: POLITICS CIVIL UNREST IMAGES OF THE DAY)
Fotó: © Goran Tomasevic / Reuters

Szólásszabadság, cenzúramentes média, pártatlan bíróság, halálbüntetés, nemi szegregáció, fundamentalizmus – ilyen és ezekhez hasonló elveket vallanak magukénak az afrikai ország lakói, ami a társadalom–politika–vallás hármasának összeegyeztethetőségéről tesz tanúbizonyságot.

A Pew Research Center kutatása betekintést enged annak az országnak a világnézetébe, melynek sorsa alakulását az egész világ feszülten figyeli. Kiderült, hogy a demokrácia alapelvei mellett számos antidemokratikus attitűdöt is magukénak vallanak az egyiptomiak. Az eredmények szerint a helyiek 84 százaléka értene egyet például azzal, hogy a muzulmán vallás elhagyása halálbüntetéssel legyen szankcionálható, miközben a cég egy korábbi vizsgálatában azt találta, hogy a helyiek 90 százaléka a vallásszabadság mellett teszi le a voksát. Nem csoda hát, ha még a szakértők is bizonytalanok abban, milyen irányba halad majd az ország társadalma a jelenlegi feszültségek lecsillapodásával – olvasható az ELTE-TáTK hírlevelében.

Nagy a bizonytalanság a hadsereg megítélésével kapcsolatban is. Míg egy évvel ezelőtt a lakosságnak csupán 32 százaléka hitt a hadsereg civil kontrolljában, most úgy néz ki, hogy jó eséllyel a hadseregen múlhat a következő politikai vezetés iránya. Politikai hovatartozás tekintetében is inkább a fundamentalisták vannak előnyben, akikre a lakosság mintegy 59 százaléka szavazna, míg a modern demokráciát támogatók aránya mindössze 27 százalék. Legalább ennyire elgondolkodtató, hogy az egyiptomiak 54 százaléka támogatná a nők és férfiak törvényi szinten előírt munkahelyi szegregációját, 82 százalékuk pedig megkövezéssel büntetné a házasságtörést.

Ezzel szemben viszont 80 százalékuk hisz a szólás szabadságának intézményében, 88 százalékuk szorgalmazza a bíróság pártatlanságát, s 75 százalékuk a cenzúramentes médiaszolgáltatás híve.

Összességében elmondható, hogy Egyiptom sem a nyugati demokrácia, sem a szélsőséges fundamentalizmus felé nem hajlik. A megkérdezettek 82 százaléka USA-ellenes, amin Barack Obama elnök megválasztása is csak kis mértékben javított, ugyanakkor a szélsőséges iszlám nézeteket is elutasítják. Az iszlám szélsőséges értelmezése miatt 70 százalékuk aggódik, s a többség nem szimpatizál sem az al-Kaida, sem a Hamász, sem a Hezbollah szélsőségeseivel.

És hogy legyen még egy csavar: a megkérdezettek 54 százaléka bizonyos esetekben igazolhatónak látja az öngyilkos merényleteket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek