Mi a világválság oka?

Történelmi távlatokba tekintve, az amerikaiak jelentős része úgy látja, hogy kormányzati hibák vezettek az 1929-1933-as gazdasági világválsághoz. Véleményük szerint az állami kiadáscsökkentés sikertelensége okolható a helyzet kialakulásáért.

Ország-világKovács Réka2011. 02. 24. csütörtök2011. 02. 24.
Mi a világválság oka?

A Rasmussen Reports friss kutatása szerint az amerikaiak a jelenkori recesszióból szemlélik az 1929-1933-as gazdasági világválságot. Habár szakmai körökben máig vitatéma a drámai válság oka, az amerikaiak 43 százaléka szerint a hibás kormányzati politika tehető felelőssé, míg a megkérdezettek 26 százaléka nem ért egyet ezzel, míg tízből hárman nem tudnak állást foglalni a kérdésben – olvasható az ELTE-TáTK hírlevelében.

A leggyakrabban a Herbert Hoover elnök által aláírt és 1930-ban életbe lépett „Smoot-Hawley Tariff” törvényt tartják a válság kirobbantójának, amely jelentősen megemelte az amerikai importvámokat, így közvetetten rövid időn belül a felére esett vissza a nemzetközi kereskedelem.

A felmérés szerint többen is úgy vélik, hogy a kormánykiadások „csökkentése” vezetett a nagy válsághoz. Valójában azonban a megelőző adminisztrációhoz képest Hoover elnöksége alatt 50 százalékkal növelték a kiadásokat, amelyet Franklin D. Roosevelt első elnöki terminusa idején ugyanennyivel megemeltek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek