Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nagy hangon hirdette a demokrácia (erőszakos) terjesztését George W. Bush volt amerikai elnök és egyebek között ezzel igazolta az afganisztáni és az iraki háborút. De mi történt most? – tette fel döbbenten a kérdést a Le Monde című francia lap. Senki sem örül az egyiptomi demokráciának?
Kép: Kairó, 2011. február 6. Kormányellenes tüntetők az egyiptomi hadsereg állomásozó harckocsijának lánctalpán pihennek a kairói Tahrír téren 2011. február 6-án, a Hoszni Mubarak egyiptomi elnök távozását követelő megmozdulások 13. napján, amikor az államfő a nemzetközi nyomásgyakorlások ellenére is tartja magát ahhoz, hogy kitölti mostani mandátumát. A tiltakozó mozgalom központjának számító Tahrír téri fiatalok csoportjai ezen a napon szövetséget kötöttek az Egyiptomi Forradalom Fiataljainak Koalíciója néven abból a célból, hogy közvetítsék álláspontjukat a rendszerrel tárgyaló politikusoknak és közéleti személyiségeknek. (MTI/AP/Ben Curtis), Fotó: Ben Curtis
Nincs egyedül a kérdés megfogalmazásával a francia újság. A civilizált és demokratikus berendezkedésű Nyugat dilemmáját nem csak Párizsból látják – mégis sokakat meglepett, hogy a harcos és harcias francia értelmiség, amely mindig ünnepelte, ha egy nép felkelt a diktátora ellen, most mégis gyanús csenddel reagált az egyiptomi felkelésre. „Mit vár azoktól az emberektől, akik Marokkóban, Tunéziában vagy Egyiptomban töltik a szabadságukat?” – idézte Régis Debray neves filozófust a Le Monde. Szerinte a francia gondolkodók az iszlamizmustól való félelmük miatt némultak el.
Washingtonból azt sugallják Kairónak, hogy kövesse a török utat: ott is iszlamisták állnak az ország élén, de legalább világi hatalmat gyakorolnak, és a hadsereg szavatolja, nehogy a szélsőségesek vegyék kézbe a kormányrudat. Még Barack Obama sem tudja, hogy miként fogalmazzon, ha Hoszni Mubarak elnök jövője kerül szóba – pedig éppen ő és éppen Kairóban hirdette meg a Nyugat és az iszlám megbékélését. Az amerikai elnök a „normális átmenet” azonnali megkezdését sürgette, miközben külügyminisztere, Hillary Clinton a fontolva haladást javasolta.
Kínosabb az Egyesült Államokra nézve, hogy öt európai vezető – Angela Merkel német kancellár, Nicolas Sarkozy francia elnök, David Cameron brit, Silvio Berlusconi olasz és José Luis Zapatero spanyol miniszterelnök – nyilatkozatot adott ki: „Kizárólag egy kiszélesített képviseletű kormányhoz vezető gyors átmenettel küzdhetők le azok a kihívások, amelyekkel Egyiptomnak jelenleg szembe kell néznie.”
De hol volt akkor az Egyesült Államok és Európa, amikor Egyiptomban egyáltalán szóba kerültek az emberi jogok, a sajtó- és a szólásszabadság, a pluralizmus, a nők jogai, a polgári szabadságjogok? A demokrácia vezetői valahogy leragadtak a hidegháborús szokásoknál. Bőségesen bírálták egyebek között Lukasenko fehérorosz vezetőt, aki csalt és börtönbe záratta az ellenzéki tüntetőket. De nem sok szavuk volt, ha egyik legmegbízhatóbb szövetségesük – a stabilitás bástyája – került szóba. Barack Obama amerikai elnök szánalmasan védekezett: a hírszerzés rosszul végezte a dolgát, mert nem jelezte előre, hogy a tunéziai elnököt elzavarhatják és Egyiptomban is tüntetések lesznek.
Az egyiptomi és az arab történet a szabad sajtóról és a tájékoztatás manipulációjáról is szól. A tüntetések kezdetén az egyiptomi kormány félrevezetően úgy adott hírt a megmozdulásokról, mintha az elnök maradását követelték volna Mubarak hívei. A biztonsági emberek igyekeztek megszabadulni a külföldi újságíróktól, felszereléseiket elkobozták, őket börtönbe zárták. Aztán kiderült, hogy ez ma már nem megy: bejárták a világot – az arab országokat is – a kairói, a szuezi, az alexandriai tüntetésekről szóló tudósítások. Az is világos lett mindenki előtt, hogy Egyiptomot nem szélsőséges és fanatikus muszlim erők rengették meg, hanem a „rossz kormányzás”.
Az Egyesült Államoknak és Európának sokat emlegetett célja éppen a „jó kormányzás” megvalósítása a világon. Most hirtelen kiderült, hogy a cél megvalósításához egyszerűen hiányzik az átgondolt stratégia. Pusztán az iszlámtól való félelem nem a stabilitás garanciája. Egyiptom üzenete az, hogy óvakodj a diktátoroktól – mert éppen a hatalmuk teremti meg a szélsőséges erők működésének lehetőségét.
Ha az arabok tüntetnek és jó kormányzást akarnak, akkor tegyék. Az iszlám pedig majd kitalálja, milyen demokráciát akar.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu