Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem nagy hír az, ha egy amerikai elnök másodszor is meg akarja nyerni a választásokat és szeretne még négy évet maradni a Fehér Házban. Meglepetés, hogy Obama elnök akkor jelenti be újraindulási szándékát, amikor még csak a láthatáron sem látható az az ember, aki ellenfele lehet.
Kép: President Barack Obama tours the biotech facilities at Forsyth Technical Community College West Campus in Winston-Salem, N.C., Dec. 6, 2010. (Official White House Photo by Pete Souza) This official White House photograph is being made available only for publication by news organizations and/or for personal use printing by the subject(s) of the photograph. The photograph may not be manipulated in any way and may not be used in commercial or political materials, advertisements, emails, products, promotions that in any way suggests approval or endorsement of the President, the First Family, or the White House. , Fotó: Pete Souza
Barack Obama április 4-én, egy nem is túlságosan figyelemre méltó videofelvételen közölte, hogy másodszor is indulni kíván az elnökválasztáson, mert folytatni akarja, amit elkezdett és mellőzni kívánja azokat a politikai célokat, amelyek az első négy év alatt kudarcot vallottak. A felvételt – amelyen maga Obama meg sem jelenik – feltették a YouTube internetes portálra, ezzel egy időben e-mailekben kérték a sok millió amerikai választó támogatását.
Az elnök hivatalosan 2009 januárjában vette át hivatalát, azaz alig több mint két éve van a Fehér Házban. A következő elnökválasztást 2012 novemberében tartják, húsz hónap múlva. Obama azonban már ebben a hónapban megkezdi a gyűjtést választási kampányára, amelyre rekordösszeget, egymilliárd dollárt (200 milliárd forint) akar költeni. Győzelméhez 2008-ban elég volt „csupán” 750 millió dollár.
Az elnök és csapata – éppen úgy, mint 2008 előtt – kicsiben kezdi a kampányt, amely azonban az idő múlásával egyre erősödik és szélesedik majd. Az internet eddig is kiváló toborzóeszköznek bizonyult, mint ahogy az is bevált, hogy a kampány hatalmas költségeit részben a választópolgárok kicsi adományaiból szedi össze – ha kell, „házról házra” járva szerzi meg a szavazók támogatását. Mondandója az lesz, hogy már az eltelt időben is megvalósította azokat a nagy változásokat, amelyeket 2008-ban ígért.
Ez a fogadkozás, meglehet, kevésnek bizonyulhat, mint ahogy a tavaly őszi időközi kongresszusi választásokon sem volt elég Obama ígérgetése: a demokraták akkor megsemmisítő vereséget szenvedtek, elvesztették a többséget a képviselőházban és a szenátusban is minimálisra csappant a fölényük. Csakhogy vannak „holtbiztos” választási trendek az Egyesült Államokban is. A második világháború után mindössze két elnök nem tudta meghosszabbítani mandátumát: Jimmy Carter 1980-ban Ronald Reagannel szemben veszített, idősebb Bush pedig 1992-ben akadt méltó ellenfelére, Bill Clintonra.
Obama mostantól fogva még óvatosabb lesz, és mindent újraválasztási esélyeinek növelése érdekében mérlegel. Ezért vonult a háttérbe az Egyesült Államok a líbiai konfliktusban, és ezzel magyarázható az is, hogy roppant visszafogott a külpolitika nagy kérdéseiben. Európa ügyei pillanatnyilag nem nagyon érdeklik – mert általában az amerikaiakat sem nagyon izgatja, hogy mi történik Európában.
Egyelőre, egy márciusi felmérés szerint, a regisztrált szavazók 47 százaléka újra rá szavazna. Most neki áll a zászló, és az is lehet, hogy az elnök a számok mágiájában hisz: az újraindulásáról szóló bejelentést az év 4. hónapjának 4. napján tette, az Egyesült Államok 44. elnökeként.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu