Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Új alkotmány, új himnusz, új elnök. Elérkezett végre a várva várt nap: megszületett a világ 196. állama, Dél-Szudán.
Kép: Two Southern Sudan residents wave flags as they celebrate the independance of the south from the north during a ceremony in the capital Juba on July 09, 2011. South Sudan separated from Sudan to become the world's newest 193rd nation. AFP PHOTO/Roberto SCHMIDT, Fotó: ROBERTO SCHMIDT
Dzsubában hatalmas bulival, rengeteg magas rangú külföldi diplomata jelenlétében, s ennek megfelelő biztonsági intézkedések közepette, mégis önfeledt hangulatban kiáltotta ki függetlenségét Dél-Szudán. Az egész napos ünnepségre jó néhány afrikai vezető érkezett, az ENSZ delegációját maga Ban Ki-mun főtitkár, az USA-ét Susan Rice ENSZ-nagykövet, az EU-ét pedig Catherine Ashton kül- és biztonságpolitikai főképviselő vezette. Ott volt Barack Obama nagymamája, Mama Sarah Obama, és – figyelem! – Omar Hassan Ahmad Al-Bashir, az eddig legfőbb ellenlábas Szudán elnöke.
A délelőtti órákban folyamatosan érkeztek a méltóságok, hogy aztán az 1951-ben született Salva Kiir Mayardit, a Szudáni Népi Felszabadítási Hadsereg vezetője, Dél-Szudán első elnöke délután fél 1-kor útjára indítsa a ceremóniát. Rövid muszlim és keresztény ima után katonai parádét tekinthetett meg az ünnepi tömeg, majd felolvasták a dél-szudáni függetlenségi nyilatkozatot. Ezek után Szudán zászlaját levonták, Dél-Szudánét pedig – az addigra jól begyakorolt új himnusz dallamára – felhúzták. Salva Kiir aláírta az utolsó pillanatban megalkotott átmeneti alkotmányt, amire aztán le is tette az elnöki esküt – most már hivatalosan is egy független ország államfője lett. Ha minden jól megy, legalább négy évig, ekkor tartják ugyanis majd az első választásokat az új országban.
A ceremónia második felét hosszú beszédek töltötték ki. A szónoklatok közül Omar Bashir szudáni elnöké érdemel külön említést, aki mintha nem is önmaga lett volna: gratulált a függetlenséghez, dicsérte a polgárháborúban elhunyt hősöket, illetve üdvözölte Salva Kiir elkötelezettségét a békés elszakadás mellett – akárha az utóbbi hónapok fegyveres összecsapásai meg se történtek volna.
Az ünnepély az új elnök beszédével ért véget. Salva Kiir ígéretet tett az elhunyt hősök családjainak támogatására, hiszen „az ő áldozatuk nélkül ez a küzdelem hiábavaló lett volna”. Hangsúlyozta: a hosszú háború után most a békére és toleranciára kell koncentrálni, etnikai hovatartozástól függetlenül kell egységet alkotni. Dél-Szudán a regionális és nemzetközi béke követévé szeretne válni. Kiir meg is ragadta az alkalmat, hogy felszólítsa Eritreát és Etiópiát: határvitájukat békés úton oldják meg.
Az első hivatalos elismerések is megtörténtek. Elsőként maga Szudán lépett: a függetlenség kikiáltásakor elismerte déli szomszédját szuverén államnak. Az összes jelentős hatalom, így az Amerikai Egyesült Államok, a Kínai Népköztársaság, Németország, az Egyesült Királyság, Franciaország, Izrael, Japán, Oroszország, Brazília és India is elismerte az új afrikai államot. Magyarország napokon belül szintén elismeri Dél-Szudánt, közölte Hóvári János globális ügyekért felelős helyettes államtitkár.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu