Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Athén, Dublin, Lisszabon, Róma – az eurózónát döntögető dominójáték úgy látszik, Olaszországot is elérte a múlt héten. Az európai bankok stressztesztjének hírére az ország legnagyobb bankjának, az UniCreditnek az árfolyama hat nap alatt 25 százalékot esett. Dolce vita helyett megszorító csomag vár az olaszokra is, Milánótól Palermóig.
Kép: Italian Prime Minister Silvio Berlusconi (L) and Finance Minister Giulio Tremonti attend a meeting inside the Parliament in Rome on July 15, 2011. Italy's parliament gave final approval on Friday to a whopping 48-billion-euro ($68-billion) austerity budget aimed at slashing the public deficit by 2014 and reassuring nervous financial markets. AFP PHOTO / FILIPPO MONTEFORTE, Fotó: FILIPPO MONTEFORTE
„Ha Olaszország bukik, az euró is bukik” – nyilatkozta Olaszország pénzügyminisztere, Giulio Tremontini a minap egy interjúban. Nem túlzó szavak ezek: az Európa 3. és a világ 7. legnagyobb gazdaságának számító Olaszország államcsődje az egész kontinenst megrázná. Bár az olasz parlament múlt pénteken hihetetlen gyorsasággal fogadta el a 48 milliárd eurós megszorító csomagot, az 58 milliós ország miniszterelnöke, Silvio Berlusconi óvatosan bánik az áldozathozatallal. Az intézkedések nagy részét 2013-ra, a választások utánra tolnák, vagyis azt már a következő kormánynak kellene végrehajtania.
A 2008-as pénzügyi válság óta Olaszország rendszeresen felbukkan azon európai országok listáján, amelyek aggodalomra adnak okot. Pénzügyei ugyan nem annyira bizonytalanok, mint a görögöké, gazdasági kiterjedtsége révén azonban a bajok súlyosabbak lehetnek. Az aggodalmakat elsősorban a rendkívül magas adósságszint okozza, az olasz gazdaság az európai bankoknak hatszor annyival tartozik, mint a görögök, az európai bankoknál lévő kötvényállománya pedig több mint négyszerese a görög államénak. A megszorító csomag egyik legfőbb célja – akárcsak Athénban –, hogy az államháztartási hiány a felére, 2,7 százalékra csökkenjen 2012-ig.
Nincsenek könnyű helyzetben az államadósság ellen – többek közt az unió ösztönzésére – többször is megindított küzdelmükben. Ennek eredményeként a ’90-es évek végétől a kétezres évek közepéig ugyan már 103 százalék közelébe sikerült leszorítani a GDP-arányos adósságot, de a trendet a gazdasági világválság megtörte, s 2010-re már újból 120 százalék körüli szintre hízott vissza.
Mindeközben a gazdaság növekedési üteme az olaszoknál a legalacsonyabb az eurózónában. Ennek szerkezeti okai vannak. Az ipar több ágazata családi típusú vállalkozásokba rendeződik, ezek versenyhátrányba kerültek a hatékonyabb külföldi nagyvállalatokkal szemben. Megoldatlan probléma az északi és a déli területek közti különbség: míg északon 6 százalék körüli a munkanélküliség szintje, addig délen ennek kétszerese, 12, az export 71,3 százalékát is az északi térség adja.
Az olasz költségvetési fegyelmet ráadásul belpolitikai csatározások is nehezítik, a széthúzásnak sok évtizedre visszatekintő hagyománya van. A II. világháború óta több mint 60 kormány került hatalomra és bukott el, ezzel is nehezítve az egykor erős gazdasági növekedés fenntartását. És a harmadik ciklusát töltő Silvio Berlusconi sem éppen a fiskális szigor megtestesítője, olyannyira, hogy a népszerűségéért küzdő kormányfő nemrégiben még az adócsökkentések mellett ágált… Ehhez képest most az állami kiadások lefaragása következik, és csapások várnak különféle társadalmi csoportokra. A családok kénytelenek lesznek még jobban hozzájárulni a kórházi kezelésekhez, vizsgálatokhoz: 10 euró lesz egy kórházi vizsgálat vagy ambulancián történő jelentkezés – leszámítva a 65 év fölöttieket, a gyerekeket, a háborús rokkantakat és a szociális nyugdíjban részesülőket, a mentők indokolatlan riasztása pedig 25 eurós büntetéssel jár. Megadóztatják az évi 90 ezer euró fölötti nagy nyugdíjakat, ahogy az olasz mondja, a pensioni d’oro, vagyis az aranynyugdíjakat; csak ebből a tételből évente 12 millió euróra számít a pénzügyminiszter. Aztán a különböző bankbetétek adója is sorra kerül, de csak akkor, ha a banki tétel 50 ezer euró fölött van, és lesz privatizáció is.
Mindez csakis a választások után – ebben kérlelhetetlen il Cavaliere, vagyis Berlusconi, a Lovag...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu