Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Manapság lassan az is a szerencse fiának mondhatja magát, aki egyáltalán munkahellyel bír. Az az angol férfi meg egyenesen mázlista, akinek fél éven keresztül egy ausztrál szigetre kellett vigyáznia – 23 millió forintnyi fizetségért. Egy hazai utazási iroda nálunk is meghirdette a világ második legjobb állását: a mi élményellenőrünk hónapok óta nívós külföldi utakat tesztel – havi egymillióért.
New York: a multikulti Mekkája – állítja Gyémánt Balázs. Aki a Harlemben vasárnap gospelkórusban énekel. Majd kosárra dob a New York Knicks meccsén. Aztán lefut tíz kilométert a Central Parkban. És Hamletet játszik a Broadwayen. Meg koktélozik a Szex és New York tévésorozat egyik sztárjával. Miután diszkózott a híres Studio 54-ben…
Legalábbis abban az egyperces bemutatkozó filmben, amivel a 27 éves budapesti fiatalember pályázott a világ második legjobb állására. Kedvenc városát választotta témául, ahol már vagy hússzor járt. Jó-jó, némi filmes trükkre, kreatív ötletekre és jó adag humorra is szüksége van annak, aki szeretne fél éven át hivatásos világutazó lenni. Minden őt igazolta: a Tensi utazási iroda több mint kétszáz jelentkezőből, több forduló alapján őt választotta ki.
– Pofátlan magabiztossággal jelentkeztem, úgy éreztem: ez az én munkám! – ismeri be Balázs, aki korántsem járatlan a turisztikában. Idegenforgalmi gimnáziumot végzett, ma is vezet csoportokat külföldön és idehaza egyaránt. Jól beszél nyelveket, és tévés szerkesztői gyakorlattal is bír. – Őszintén mondom, elsősorban nem az ingyenutazás hajtott, hanem az a vágy, hogy az én szemszögemből, egyedi stílusban mutassam be az egyes helyeket.
Az álommunkás április óta hősiesen utazgat, és internetes naplójában (www.alegjobb-allas.hu) írásban, filmen tudósít, ugyebár jó munkavállalóként tartva magát a szerződéséhez. Az útiterv minden költségét az iroda állja, továbbá összesen bruttó egymillió forint fizetést folyósít.
Balázs a munkaköri „gyötrelmek” részeként többek között hajókázott már a világ legnagyobb úszóvárosán, a Karib-szigetek közt. Voltak fenntartásai egy „unalmas” hajóúttal szemben, de a 17 szintes, 6500 utast befogadó csodaépítmény legyűrte ezeket.
– Egy szimulátor segítségével szörfözni tanultam a 17. emeleten a naplementében, majd a hajó gyomrában jégkorcsolyáztam. A hajó egyik végében egy óriási zöld park kapott helyet égig érő fákkal, virágágyásokkal és magyar főkertésszel; a másikban egy vidámpark vízi színházzal, mászófallal. Sétálgathattam tipikus New York-i utcában, ír kocsmával, dzsesszklubbal, ajándékboltokkal…
Disneyland felnőtt fejjel is élvezetes, meséli, mindent belep a varázspor. Szigorúan őrzik a titkaikat, Mickey egér egy miniinterjú erejéig se venné le a fejét (az a legenda járja, hogy főként ázsiai lányok bújnak a mesefigurák bőrébe, ők ugyanis alacsonyabbak). Mauritiuson Balázs lába nem érte a tengert; mentségére azt hozza fel, hogy olyan szállodatípusban lakott, ahol az árért nemcsak az étel-ital all inclusive, de a sportban is korlátlan fogyasztást nyújt: lehet golfozni, kajakozni, vitorlázni – világutazónk cirkusziskolában trapézmutatványt tanult fürdőzés helyett. A földközi-tengeri hajóút fő attrakciói a görög szigeteki megállók – például a szantorini csacsitaxiról lihegés, nyögés, izzadás együttesen ad komplex videoélményt.
Az élménygyáros fiatalember a helyi ételek terén is bevállalós, akár még a bogarakat is kipróbálja (egyszer biztosan…). A piacok mindig az ízek, illatok, színek eklektikus kavalkádja. A beszámolóiban is ezekre a speciális ízekre és hangulatokra vadászik. Provence-ban például Van Gogh nyomában járva kereste azokat a helyeket, amelyeket a holland festő is megörökített. Marseille-ben Luc Besson Taxi című filmje alapján vad sofőrre fájt a foga. Olimpián szerette volna megtudni, vajon melyik görög istennőt tartják a legszexisebbnek.
Még egy finn Télapó-látogatás és egy síelés van hátra a pünkösdi királyságból. Aztán minden visszatér a megszokott kerékvágásba. Ami Balázs esetében korántsem szokványos, ugyanis fiatal korához képest rengeteg helyet kipipálhat már a bakancslistáján.
– A szüleimmel mindig sokat utaztunk, sőt amióta nem élnek a nagymamáim, minden karácsonykor hármasban nyakunkba vesszük a világot. Jártunk már együtt Dél-Amerikában, Ausztráliában, Új-Zélandon, Hongkongban, Szingapúrban, Thaiföldön. Idén Vietnamba és Kambodzsába készülünk.
A nagy terv? Nem gondolkodik a válaszon: Brazília. Annak idején Buenos Airesben tanult tangózni – most Rio de Janeiróban szeretne szambázni. Idehaza? Bódvalenke a cél. A saját szemével kell látnia a festett falú házakat.
De nem az úti cél a fontos, győzköd. Hanem az odáig vezető út. Ezúttal fél évig, főállásban.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu