Esemény utáni tiltakozás

Nem bírja a magyar szakszervezeti mozgalom egészének támogatását és egyetértését az a megállapodás, melyet a kormánnyal kötöttet munkaadó és munkavállalói érdekképviseletek – többek között ez olvasható a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) közleményében. Az MSZOSZ-tagok közül a húsiparosok szakszervezete akár a kilépést is választhatja a megállapodás megkötése miatt.

Ország-világO. Horváth György2011. 12. 04. vasárnap2011. 12. 04.
Esemény utáni tiltakozás

Megállapodást kötött az új Munka Törvénykönyvének a kollektív munkavállalói jogokra és a munkaviszonyra vonatkozó részéről a kormány a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletekkel. Bevezetésével Magyarország az első három ország között lesz az Európai Unióban a munkaerő-szabályozás, munkaerőpiaci-szabályozás rugalmasságát tekintve. Úgy vélte, az új szabályozással megakadályozható a bércsökkentés is, továbbá Magyarországon 2020-ig létre lehet majd hozni egymillió új munkahelyet.– ezt még pénteken jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, szombaton aztán több ezer szakszervezeti aktivista kezdett tüntetésbe, mondván elfogadhatatlan a tervezet.

Akkor most mi is van itt, ki írta alá és mi alapján a megállapodást? Először is a kormány, amely nyilván örül a megállapodásnak, aztán a munkáltatók, akik szintén örülnek, mert nyernek az ügyön. A mostani megállapodás már nem tartalmazza az egyéb jogszabályokba kerülő minimálbért, bérminimumot, illetve bérkompenzációt. Aláírták a passzust egyes szakszervezeti konföderációk, akik nem titkoltan saját létük érdekében kötöttek kompromisszumot. Ahogy Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke kiemelte: csak a rossz és a még rosszabb közül választhattak. A mostani kompromisszum nélkül az eredeti törvényszöveg maradt volna, nemzetközi jogorvoslatot kérhettek volna ugyan, de mire az eredményre vezet, „addigra megszűnik a magyar szakszervezeti mozgalom” - mondta. Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke úgy vélte, hogy a megállapodás biztosítja a szakszervezetek minimális működési feltételeit. A megállapodásból kiemelte azt, hogy a jövedelem nem csökkenhet, a túlmunkáért fizetni kell. Gaskó István, a Liga elnöke is azt emelte ki, hogy nehezebb lesz az érdekvédelem, de tovább él.

Mindez pénteken történt, majd szombaton a szakszervezeti aláírók csatlakoztak a Magyar Szolidaritás Mozgalom demonstrációjához. Az akcióhoz csatlakozó szakszervezetekkel közösen a kormány oktatást, egészségügyet, munkavállalókat érintő intézkedéseire szeretnék felhívni a társadalom figyelmét. A demonstrációhoz négy másik szakszervezeti tömörülés, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ), az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ), a Liga Szakszervezetek és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT) csatlakozik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek