Kik a globalizáció nyertesei és vesztesei?

Lassacskán örök kérdés: vajon mire elég a diploma? Egy nemrég megjelent tanulmány szerint ugyanis még a felsőfokú végzettség sem jelent egyértelmű garanciát a biztos állásra. Ugyanakkor a globalizáció és az offshoring tevékenység egyszerre kedvezhet és jelenthet hátrányt is a magasan képzetteknek.

Ország-világKovács Réka2011. 12. 27. kedd2011. 12. 27.
Kik a globalizáció nyertesei és vesztesei?

Professzorokból álló nemzetközi kutatócsoport a növekvő jövedelmi egyenlőtlenségek ellen tiltakozó Occupy Wall Street mozgalom nemzetközi terjedésének következtében vizsgálódott.

A Yale, a Purdue-i és a koppenhágai egyetem gazdaságtudománnyal foglalkozó szakemberei tanulmányukban Dánia 1995 és 2006 közötti munkaerőpiaci adatit elemezték, mivel ebben az időszakban a globalizáció különösen erősen éreztette hatását a dán gazdaságban. A szakértők arra keresték a választ, vajon az offshoring tevékenység milyen hatást gyakorolt a diplomások és a szakmunkások foglalkoztatására.

Kiderült, hogy a kiszervezést végrehajtó vállalatoknál nőtt a diplomás dolgozók fizetése, míg a felsőfokú végzettséggel nem rendelkezőké csökkent. Vagyis a globalizáció jobb helyzetbe hozta a magasan képzett munkavállalókat, ami legfőképp a társadalomtudományokban és matematikában jártas diplomásokat érinti.

Érdekes hatásokra is rámutatott a tanulmány: a felsőfokú végzettséggel nem rendelkezők közül sem mindenki veszített a globalizáció hatására. A kiszervezés csökkentheti a költségeket, de növelheti a produktivitást, ami versenyképesebbé teszi a munkavállalókat. Számos cég, főleg a termelési szektorban érdekeltek, képesek emelni dolgozóik fizetését, s nem csak a diplomásokét.

Az eredmények alapján a tanulmány szerzői szerint nem általánosítható az a nézet, hogy a globalizáció a diplomások előnyére, a nem diplomásoknak pedig hátrányára válik. Az előnyök sokkal inkább a képzettségen és a betöltött pozíciókon, illetve a munkaadó érdekeltségein és profilján múlik. A vizsgált adatok alapján úgy tűnik, a felsőfokú végzettség megszerzésénél fontosabb, hogy a munkavállaló milyen irányú képzettséggel rendelkezik és milyen cégnél dolgozik – olvasható az ELTE hírlevelében.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek