Új könyvtár táncosoknak

Megújult a Magyar Táncművészeti Főiskola könyvtára, melyet ünnepélyes keretek között adtak át az intézmény tanárainak, könyvtárosainak és diákjainak.

Ország-világbhj2011. 12. 10. szombat2011. 12. 10.
Új könyvtár táncosoknak

A könyvtár a főiskola fővárosi, Columbus utcai campusán belül új épületbe, a „Kisházba” költözött, ahol olvasótermet, kutatásra is alkalmas helyeket is kialakítottak, s az internet is szabadon használható.

A könyvtár fejlesztéséhez a főiskola az EU támogatását elnyerve, közösségi és hazai pályázati pénzekből fogott hozzá. A Magyar Táncművészeti Főiskola könyvtára fél évszázados múltra visszatekintő, nyilvános könyvtár. 2001-ben, kényszerűségből, az alagsorban, egy régebben irattárolási céllal létesített raktárban és a hozzá tartozó folyosón kapott helyet.

A könyvtár mai állománya 30 016 dokumentum: 14.162 könyv, 779 kötet szakmai folyóirat; 2 748 kotta; 2 249 audiovizuális dokumentum, 1 854 szakdolgozat, 1 631 diapozitív, 134 fotóalbum és 6 459 tanjegyzet, továbbá mintegy 4 000 könyvtári egységnyi hagyaték és ajándék. Így az új könyvtárban elhelyezett állomány nagyságrendje csaknem 34 000 raktári egység, amelyek tartalmát korábban csak papíralapú katalógus tartalmazta. A táncművészet speciális igényeinek és az országos lelőhely-nyilvántartás elveinek egyaránt megfelelő, az országos könyvtári projektekkel összehangolható nyilvántartást vezettek be, így elektronikusan is elérhetővé válik a könyvtár teljes katalógusa. Az interaktív könyvtári portál pedig 2012. január 1-jétől a nap 24 órájában a látogatók rendelkezésére áll.

Az MTF Szenátusa úgy döntött, hogy az új könyvtárat Vályi Rózsi (1907–2003) művészet- és tánctörténészről, az Állami Balett Intézet alapító tanáráról nevezi el. Vályi Rózsi a hazai tánckutatás úttörője 1950-1969 között komplex módon oktatta a zene- és tánctörténetet. Minthogy franciául és olaszul egyaránt beszélt, rendszeresen informálódott a nyugat-európai balett- és modern táncművészetről. Számos publikációjával segítette a balettművészet népszerűsítését és kutatását. A hazai tánctörténeti szakirodalom mai napig érvényes alapművei az ő munkásságnak is köszönhetők.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek