Nem számít a pénz Kínában

Úgy tűnik a nagy szakadék ellenére a kínaiak sokkal toleránsabbak az anyagi egyenlőtlenségekkel szemben, mint az európaiak - derült ki egy Harvard Egyetemi kutatásból.

Ország-világKovács Réka2012. 02. 27. hétfő2012. 02. 27.
Nem számít a pénz Kínában

Pekingi luxusáruház leírásával kezdi társadalmi egyenlőtlenségekkel foglakozó cikkét a Smart Planet, amely szerint a kínai társadalom elnézőbb azokkal a gazdagokkal szemben, akik számára a boltok az 1 millió dolláros karórát vagy a 160 ezer dolláros öltönyt kínálják. Elnézőek annak ellenére, hogy a Pekingben élők éves átlagkeresete a kormányzati adatok szerint alig 48 ezer dollár. – olvasható az ELTE hírlevelében.

Szakértők úgy vélik, hogy az egyenlőtlenség Kínában a legnagyobb a világon, meghaladva ezzel a korábbi csúcstartót, az Egyesült Államokat, ráadásul a szakadék gyorsabban nő, mint Brazíliában vagy Indiában. Az anyagi különbözőség a kínaiak figyelmét sem kerülte el: egy tavalyi kutatás szerint országuk egyik legsúlyosabb problémájának tartják azt. Ennek ellenére, a Harvard Egyetem szociológia professzora szerint, a szegények és a gazdagok közötti aránytalanság nem fog társadalmi instabilitáshoz vezetni Kínában.

Martyn Whyte professzor 2004-től kezdve öt éven át vizsgálta a kínai társadalmat, és kiderült, hogy kínaiak sok nemzettel szemben elnézőbbek e tekintetben. Ez a tolerancia több okra vezethető vissza. Az egyik, hogy a gazdagok száma, és a jövedelmi különbségek emelkedése mellett általános életszínvonal javulás is megfigyelhető, így még a rosszabb helyzetben élők is optimistábbak előrejutásukat illetően. A másik pedig a kínai mentalitás, mely értékeli a kemény munkát és az egyéni erőfeszítést, vagyis nem bánják, ha valaki a saját erejéből, tudása és képességei segítségével lesz milliomossá.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek