Ártatlan internáltak

Hetven éve annak, hogy 1942. február végén Roosevelt elnök elrendelte koncentrációs táborok felállítását és a japán származású amerikaiak internálását. Az előzmények: 1941. december 7-én Japán megtámadta az USA egyik, Hawaii szigetén lévő támaszpontját-kikötőjét, Pearl Harbort.

Ország-világ2012. 03. 06. kedd2012. 03. 06.

Kép: Los Angeles, California. The evacuation of the Japanese-Americans from West Coast areas under U.S. Army war emergency order. Japanese-Americans going to camp at Owens Valley gather around baggage car at the old Santa Fe Station., Fotó: Russell Lee

Ártatlan internáltak
Los Angeles, California. The evacuation of the Japanese-Americans from West Coast areas under U.S. Army war emergency order. Japanese-Americans going to camp at Owens Valley gather around baggage car at the old Santa Fe Station.
Fotó: Russell Lee

Válaszul az Egyesült Államok hadat üzent a japán császárnak. Augusztus közepére összesen 120 ezer amerikai japánt zártak be tíz táborba. Nem zavarta a hatóságokat, hogy kétharmaduk már amerikai állampolgár volt, többük gyermeke szolgált az amerikai hadseregben.

A lakosság általános ellenszenve a teljesen ártatlan japán-amerikaiak ellen fordult, akikre már korábban is némi gyanakvással és irigységgel néztek. Kaliforniában éltek legnagyobb számban, ahová az előző század végén kezdődött bevándorlásuk. Akárcsak a kínaiak, ők sem integrálódtak, de sokkal öntudatosabbak voltak. Nem voltak hajlandók piszkos munkát végezni, elvárták az egyenlő bánásmódot. Felvásárolták a rossz minőségű földeket, ahol aztán szorgalmas munkával és tehetséggel virágzó gazdaságokat hoztak létre. A városokban kis üzleteket, fodrászatokat, művészgalériákat nyitottak, s a biztos egzisztenciát teremtők egyetemre járatták a gyermekeiket. A táborok 1945 végéig működtek. Rossz klímájú helyszíneken, mostoha körülmények között tartották az internáltakat, akiknek az élete nem forgott ugyan veszélyben, de sokuk egészsége megromlott, és az igazságtalan fogva tartás súlyosan megalázta őket. Ráadásul egyetlen olyan eset sem fordult elő, amikor egy amerikai japán elárulta volna választott hazáját. Az egész tehát vaklármának bizonyult, de súlyos lelki sebeket okozott.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek