Bevándorlók, menjetek haza!

Újabb viszály borzolgatja az Európai Unió és Nagy-Britannia viszonyát. A középpontban ezúttal az uniós állampolgárok szabad beutazásának és munkavállalásának kérdése áll. A téma nem új keletű, David Cameron konzervatív párti miniszterelnök korábban már több ízben kijelentette, hogy ha a 2004-es EU-bővítés idején a konzervatívok lettek volna kormányon, korlátozták volna a munkaerő-beáramlást az újonnan EU-taggá vált nyolc közép- és kelet-európai országból.

Ország-világ(markos)2012. 10. 12. péntek2012. 10. 12.

Kép: Jobless university graduate David Rowe wears a sandwich board advertising his search for employment as he walks along Fleet Street in central London September 22, 2009. In a pinstripe suit, silk tie and with polished brogues, Rowe appears the epitome of a successful London city worker, except for one glaring difference - he's wearing a sandwich board that says "JOB WANTED". REUTERS/Kieran Doherty (BRITAIN EMPLOYMENT BUSINESS), Fotó: © Kieran Doherty / Reuters

Jobless Rowe wears a sandwich board advertising his search for employment as he walks along Fleet Street in central London
Jobless university graduate David Rowe wears a sandwich board advertising his search for employment as he walks along Fleet Street in central London September 22, 2009. In a pinstripe suit, silk tie and with polished brogues, Rowe appears the epitome of a successful London city worker, except for one glaring difference - he's wearing a sandwich board that says "JOB WANTED". REUTERS/Kieran Doherty (BRITAIN EMPLOYMENT BUSINESS)
Fotó: © Kieran Doherty / Reuters

Nagy-Britannia volt a legnagyobb olyan EU-tagország, amely 2004-ben az átmeneti létszámkorlátozás lehetőségével nem élve azonnal megnyitotta munkapiacát. A brit belügyminisztérium hivatalos adatai szerint legalább 800 ezer – az egyszemélyes vállalkozókkal együtt több mint egymillió – kelet-európai munkavállaló érkezett Nagy-Britanniába a bővítés óta.

A Konzervatív Párt részéről most hangzott el először legmagasabb politikai szinten az az igény, hogy az unión belüli szabad utazás és munkaerő-áramlás teljes rendszerét általános felülvizsgálatnak kell alávetni. Kormányzati források szerint Románia és Bulgária nagyobb szigorra számíthat. Cameron egy vasárnapi tévéinterjúban közölte: hisz az európai egységes piacban és az utazási szabadságban, ám pár héttel ezelőtt meglátogatott két nagy-britanniai gyárat, és feltette azt a kérdést, hogy mekkora a más EU-tagállamokból érkezett munkavállalók aránya a két üzemben. Az egyikben azt válaszolták, hogy 50, a másikban pedig azt, hogy 60 százalék, „miközben a mi országunkban oly sok a munkanélküli”.

Az ügy pikantériája, hogy a 2010-es választások óta ellenzékbe szorult Munkáspárt vezetőjének a véleménye teljesen megegyezik David Cameron miniszterelnökével. Ed Miliband szerint – aki a következő választásokra készülve már hétéves beutazási szigorítást tervez – az akkori munkáspárti kormány mélyen alábecsülte a Kelet-Közép-Európából újonnan érkezők számának alakulását.

Ugyanakkor a migrációs félelmek körül kavart por kapcsán némi értetlenségre ad okot az a tény, hogy – igaz, nem hivatalos becslések szerint – a 2004-es bővítés óta Nagy-Britanniában megfordult keleti munkavállalóknak legalább a fele már hazament, nem utolsósorban a súlyos brit recesszió miatt

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek