Nincs több bizakodó vállalatvezető

800 magyar kis- és középvállalkozás vezetőjét kérdezett a hazai legnagyobb bank. Szerintük várat még magára a fellendülés.

Ország-világO. Horváth György2012. 10. 11. csütörtök2012. 10. 11.

Kép: Foglald el a teret! Occupy Budapest- Világforradalom - tĂĽntetĂ©s a Szabadság tĂ©ren 2011.11.11. fotĂł: NĂ©meth András PĂ©ter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Nincs több bizakodó vállalatvezető
Foglald el a teret! Occupy Budapest- Világforradalom - tüntetés a Szabadság téren 2011.11.11. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

Egy éve stagnál a kkv szektor
2011. IV. negyedévi visszaesést követően elindult egy lassú emelkedés, amely trend az előző negyedévhez képest megtört, és 42,2%-kal újra visszaért a 2011. IV. negyedévi index értékhez – olvasható a legnagyobb hazai bank elemzésében, az úgynevezett OTP KKV Konjunktúra Index érték változását taglaló közleményben. A cégvezetők 60% szerint a következő félévben romlani fog a magyar gazdaság helyzete, ez ugyanakkor jobb adat, mint egy éve (2011. IV. negyedév: 64%), de az előző negyedévhez képest némileg pesszimistább (2012. III. negyedév: 56%). Az ország helyzetéhez képest továbbra is optimistábbak a cégvezetők saját vállalkozásuk állapotának tekintetében. A válaszadók 53%-a gondolja, hogy romlani fog cégének pozíciója, 16%-uk számít javulásra. Ebben a tekintetben is megegyeznek az adatok az egy évvel ezelőtt mértekkel, de pesszimistábbak, mint negyedévvel korábban (44%-uk szerint romlik cégének helyzete, 22% szerint javul).

Javuló likviditási helyzet, stagnáló beruházási kedv
Kedvező, és bizakodásra okot adó változás, hogy az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest kevesebben gondolják, hogy romlani fog cégük likviditási helyzete (32%-ról csökkent 29%-ra). Ez pedig azt jelenti, hogy a cégvezetők 71%-a olyan gazdasági jövőképpel számol, ahol a napi problémák megoldása mellett, a fejlesztésre is nyílik majd lehetőség. A cégvezetők 31%-a lát esélyt a cég tevékenységének bővítésére a következő fél évben. A beruházási, fejlesztési szándékot elsősorban a jövőt illető bizonytalanság fogja vissza. A bizonytalan jövő a vállalatvezetők 27%-a szerint szinte ellehetetleníti a beruházások tervezését, illetve megvalósítását, és további 32% szerint is nagymértékben korlátozza azt. De közepes mértékben hátráltatják a beruházásokat a finanszírozási nehézségek, a magas hitelkamatok, valamint az elégtelennek ítélt belföldi kereslet is.

Beruházások banki finanszírozással
A megkérdezett kkv-vezetők többsége úgy ítélte meg, hogy tipikusan banki hitel felhasználásával képesek a cégek, versenytársak fejleszteni. A válaszadók 54%-a említett olyan konstrukciót a beruházások finanszírozásánál, amelyben a banki fejlesztési hitel is szerepet játszik. A cégvezetők 29%-a úgy látja, hogy többnyire saját, banki és EU-s pályázati forrás szolgáltatja a pénzügyi alapot az ágazatában megvalósuló beruházásokhoz. További 25% pedig a saját és banki forrás igénybevételét tartották tipikusnak. Ennél valamivel kevesebben, (21%) voltak azok, akik szerint elsősorban saját és EU-s pályázati forrásokon alapul egy új beruházás. Csak minden negyedik válaszadó nyilatkozott úgy, hogy cége gazdasági szektorában kizárólag saját forrás igénybevételével valósulnak meg a beruházások.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek