Tengerhab mosta el a skót partokat!

Nem tudni, mennyire izgalmas, avagy unalmas egy-egy tengerparti skót település élete. De hogy a múlt hétre jó darabig emlékezni fognak a kelet-skóciai Footdee halászfalu lakosai, az bizonyos. Az Aberdeen városához közeli falut kirívóan különös természeti jelenség kerítette hatalmába: az utcákat, a gépkocsikat, de még a legnagyobb épületeket is teljesen befedte az Északi-tenger felől érkező fehér hab.

Ország-világKirály Farkas2012. 10. 11. csütörtök2012. 10. 11.
Tengerhab mosta el a skót partokat!

Skócia keleti partjainál már néhány napja kíméletlen vihar tombolt, ami több helyen is kárt okozott az elektromos hálózatban és a közlekedésben. A skót környezetvédelmi hivatal véleménye szerint ez a vihar hozta létre a habot is. Nem nehéz elképzelni – az örvénylő tengervíz mozgása némileg hasonlít ahhoz, ami a mosógépben történik: utóbbi a mosószerből, előbbi pedig a tengerben található szerves anyagokból, főként a fitoplanktonból (a tenger felszínén sodródó növényszerű, igen apró szervezetekből) képez habot. Persze az óránként 110 kilométeres szél okozta tengeri vihar jóval nagyobb mennyiségű vizet forgat – Footdee úgy járt, mintha hirtelen ráengedtek volna több százezernyi mosógépben felhabosított vizet.

A skótokra rontó fehér trutymó amúgy emberre-állatra veszélytelen, a hatóságok nyomban megnyugtatták a lakosságot, hogy természetes képződmény, ami csak annyira veszélyes, mint az algakivonatos kozmetikumok. A csoda ott sem tartott három napnál tovább: a hab viszonylag hamar elbomlott, java részét az eső elmosta, a maradékot eltakarították, s Footdee rövidesen olyannak mutatkozott, mint egy átlagos viharvert skót halásztelepülés. Igazából a növényzet, különösképpen a fák sínylették meg a habtámadást: a helyi hivatalosságok szerint csaknem egy évbe telik megtisztításuk a habból visszamaradt szerves lepedéktől. Hogy mennyi pénzbe kerül majd, arról nem nyilatkoztak.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek