Ahol sosem esik, sosem fúj

Filmekben nemegyszer láttunk már különféle bolygókon játszódó jeleneteket. Hogy léteznek-e más égitesteken értelmes lények, arra nem tudjuk a választ. A bolygók meghódításának néhány feltételét azonban már mintha képesek lennének teljesíteni az űrutazással foglalkozó szervezetek és az általuk szerződtetett vállalatok.

Ország-világKirály Farkas2013. 03. 06. szerda2013. 03. 06.

Kép: Lunar outpost near the moon's south pole , Fotó: Foster + Partners

Ahol sosem esik, sosem fúj
Lunar outpost near the moon's south pole
Fotó: Foster + Partners

Mint például a Foster & Partners cég, amely az Európai Űrügynökség (ESA) felkérésére azt tanulmányozta, hogy az úgynevezett 3D nyomtatási eljárással lehetséges-e épületek létrehozása a Hold déli pólusán, melyet szinte mindig megvilágít a Nap. A cég négy személy számára elegendő hellyel rendelkező házat tervezett, s elkezdte a – földi – kísérletezést.

A Holdon építkezni körülményes, hatalmas összegeket kellene elkölteni az építőanyagok odaszállítására. A Holdnak nincs légköre, így minden párolgó folyadék azonnal gőzzé válik – betont ezért lehetetlen (legalábbis a szabadban) előállítani a holdfelszínen. Ám ha a légüres térbeli 3D nyomtatás beválik, új lehetőségek nyílnak: égi kísérőnk saját kőzeteiből lehetne építkezni. Az eljáráshoz a Hold felszínén lévő homokot különleges ragasztóval kezelnék, majd az egészhez magnézium-oxidot kevernének – ebből a masszából hozná létre a nyomtató az épületeket.

Ám nem mindegy, hogy az építőanyag milyen tulajdonságokkal rendelkezik majd. A Hold sarkvidékén –60 Celsius-fok az átlaghőmérséklet, s ez kikezdheti az anyagot. Ha porladásnak indul, az egészségügyi gondokat okozhat. Aminek vi¬szont örülhetnek a tervezők: a Holdon soha nem esik eső és sosem fúj a szél.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek