Fordult a világ: tüntetnek a berlini Falért

A két világ határának is számító berlini fal 1989-es elbontásakor kevesen gondolták volna, hogy a német főváros lakói szűk negyedszázad múlva egy emberként fognak össze a gyűlölt építmény maradványainak megőrzése érdekében.

Ország-világ(markos)2013. 03. 22. péntek2013. 03. 22.

Kép: People take pictures of US actor and singer David Hasselhoff as he talks from a van at the East Side Gallery on March 17, 2013 in Berlin, Germany to protest the planned demolition of a part of these remains of the former Berlin Wall. Thousands of people gathered as the former Bay watch star came to the German capital to lend his support to the movement that wants to preserve the 1,3km long stretch of the cold war symbol and keep the land along river Spree as public land. AFP PHOTO / ODD ANDERSEN, Fotó: ODD ANDERSEN

Fordult a világ: tüntetnek a berlini Falért
People take pictures of US actor and singer David Hasselhoff as he talks from a van at the East Side Gallery on March 17, 2013 in Berlin, Germany to protest the planned demolition of a part of these remains of the former Berlin Wall. Thousands of people gathered as the former Bay watch star came to the German capital to lend his support to the movement that wants to preserve the 1,3km long stretch of the cold war symbol and keep the land along river Spree as public land. AFP PHOTO / ODD ANDERSEN
Fotó: ODD ANDERSEN

A töredékeiben még álló történelmi emlék mára legértékesebbé vált része – az East Side Gallery – került a lokálpatrióta polgárok és egy ingatlanfejlesztő érdekütközésének metszéspontjába.

Az 1,3 km hosszú szakasz bontását március elején kezdték meg. Az 1990 óta külső kiállítótérként működő építményt az évek alatt színes graffitikkel borították be. Többek közt olyan, mára híressé vált alkotás is felkerült az emlékműre, mint a Testvéri csók címen elhíresült falfirka, mely az egykori szovjet vezető, Leonyid Brezsnyev és kelet-német hasonmása, Erich Honecker intim pillanatát örökítette meg.

A bontás egyébként nem csak a helyieket mozgósította. Múlt vasárnap a német fővárosba érkezett David Hasselhoff (képünkön) is, hogy latba vesse amerikai sztárságának minden varázserejét. A berliniek választása persze nem véletlenül esett rá. „A berlini fal ma már a történelem részévé vált. Nagyon fontos, hogy emlékezzünk azokra az emberekre, akik a szabadságukat keresve veszítették életüket” – mondta sokezres tömeg előtt a 60 éves színész az évszakhoz képest szokatlanul hűvös időben. A Baywatch és a Knight Rider című sorozatok közkedvelt hőse még mindig hatalmas rajongótáborral büszkélkedhet Németországban, ahol máig emlékeznek a Brandenburgi kapunál 1989. december 31-én félmillió ember előtt tartott legendás koncertjére. A rajongók közül sokan azt kiáltották: „David, te vagy a mi hősünk!”, mások mentőövet tartottak a magasba, utalva ezzel a Baywatch sorozatban alakított vízi mentő szerepére.

A korabeli fotóknak és graffitiknek is helyet adó, 3,6 méter magas fal maradványa ma is hű lenyomata Berlin 28 éven át tartó sötét időszakának. A kihagyhatatlan turisztikai látványosság mostanra viszont üzleti érdekek kereszttüzébe került, a Spree folyó mentén gigantikus ingatlanfejlesztésbe kezdtek. A nagyszabású beruházás részeként egy új híd megépítését tervezik, amihez viszont a fal ma még álló szakaszából 22 métert kellene elbontani. A folyamatos tiltakozások hatására a történelmi relikvia bontását átmenetileg leállították, a város polgármestere, Klaus Wowereit pedig támogatásáról biztosította a falvédőket. A város első emberének bőven akad majd dolga ez ügyben. Példának okáért az ingatlanfejlesztő az utcára vonult tömegnek ugyan azt állította, hogy az East Side Gallery elbontása biztonsági okok miatt szükséges, ám a kivitelező cég építési tervei köszönő viszonyban sincsenek a helyi hatóságok eredeti irányelveivel.

Az 1961-ben emelt, 155 km hosszú, a német fővárost kettéosztó szimbolikus építményből mára mindössze 3 km maradt éppen.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek