Szent város a föld alatt

Szulejmán szultán temetkezési helyét keresi nyolc hónapja egy nemzetközi kutatócsoport Szigetvár környékén, ám helyette olyasmit találtak, amin maguk is meglepődtek: egy teljes várost, amihez hasonló nem ismert az oszmán hódoltsági területen. Mit lehet tudni? Hogy mostanság a feledés homálya, a XVII. század végéig viszont egy három-négy méter mély védelmi árok övezte.

Ország-világKemény Krisztina2013. 09. 29. vasárnap2013. 09. 29.

Kép: Barátság park Zrínyi Zrinyi Miklós Szigetvár Szulejmán, ostrom, török, csata 2013.01.11. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Szent város a föld alatt
Barátság park Zrínyi Zrinyi Miklós Szigetvár Szulejmán, ostrom, török, csata 2013.01.11. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

Téglából és kőből épült házaiban jómódú lakosság élt – erre utalnak a luxuscikkek maradványai: kínai porcelán, perzsa fajansz, üveg és ezüstérmék. Két kerületből állt, és huszonhat család lakta egészen az 1680-as évek végéig. Működött a városban iskola, török fürdő, sőt csárda és vendégfogadó is.

Útnak azért még nem érdemes indulni, a kutatók által behatárolt területen – a Szigetvár melletti Zsibóti-hegyen – a megtalált város felett ¬egyelőre szőlőültetvények várják a szüretet. Mi meg azt, hogy mindebből mi kerekedik ki. Mert azt, hogy a felfedezés milyen jelentős, leginkább arról lehet lemérni, ahogy a nemzetközi sajtó tolong a szigetvári városházán a hír bejelentésekor. Kíváncsiságunkat dr. Pap Norbert kutatásvezető, Kolovics János, Szigetvár polgármestere és Serdar Çam, a Török Együttműködési és Koordinációs Ügynökség Igazgatóságának elnöke igyekszik kielégíteni. S bár elhangzanak információk a kutatás módszereiről, diplomáciai jelentőségéről, a munkálatok folytatásának lehetőségéről és további tárgyalások megkezdéséről, a kérdés egyelőre megválaszolatlan: mi lesz a sorsa a kereteiben már behatárolt, de egyelőre a szőlőtőkék alatt megbúvó kaszabának, az elveszettnek hitt szent városnak?

Bizakodni van miben, a törökök eddig sem bántak szűkmarkúan a város oszmán kori emlékeivel: a várban lévő Szulejmán Szultán Dzsámi restaurálását kétmillió, a Török Ház helyrehozatalát hetvenezer euróval (21 millió forinttal) támogatták, és a jelenlegi kutatást – Szulejmán türbéje utáni vizsgálódást – is ők finanszírozzák. Márpedig az erre szánt ötvenezer euró¬ért (15 millió forintért) többet kaptak, mint reméltek: egy komplett várost a türbe helyett. Ráadásként pedig az eredeti célhoz is közelebb kerültek. A városról ugyanis a fentieken túl az is megállapítható, hogy forgalmas hely lehetett. Nem véletlenül: minden bizonnyal azon belül állt a szultán sírhelye – vagyis a türbe, mellette dzsámi, derviskolostor és egy ötvenfős kaszárnya – palánkkal körülvéve.

Emlékeznek, mikor a kutatás kezdete kapcsán készült riportunkban, év elején a polgármester azt nyilatkozta: ha megtalálják a türbe helyét, a törökök fel fogják építeni? Most egy várost találtak. Hát ezért is várjuk olyan kíváncsian a további tárgyalások eredményeit.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek