Lakodalom a hódoltságban

A török időkben minél több nyomorúság keserítette az embereket, annál vígabban igyekeztek megülni a menyegzőket.

Ország-világMunkatársunktól2014. 04. 03. csütörtök2014. 04. 03.
Lakodalom a hódoltságban

A lagzis menet akkor is elindult, ha fegyverrel kellett vigyázni a résztvevők biztonságára. Megesett, hogy a lányokat már születésükkor eljegyezték, például a költő Zrínyi Miklós első feleségét is eredetileg másnak szánták. Sokszor a családi érdek, és nem a szerelem irányította a házasodást.

Régi magyar szokás szerint a kézfogót, a gyűrűváltást, az esküvést és az egyházi áldást külön tartották, így négy meghívót küldtek a vendégeknek. Aki csak egyet-kettőt kapott, megsértődött, és el se ment… A lakodalmat otthon ülték meg, és akár több napig is tartott, de egy vacsora s a másnapi ebéd mindenképp belefért. Nagy volt a készülődés: főgazdát és főgazdaasszonyt, koszorúslányokat, fő-nyoszolyóasszonyt kellett választani, a legjobb táncos pedig megkapta a vővély és „táncosztó” tisztét. Gondoskodtak énekesekről, hárfásokról, lantosokról is.

A házigazdának illett megajándékoznia a férfi vendégeket, akik díszes, hímzett felimeget, azaz félinget kaptak, míg a lányoknak gyöngyös párta, az asszonyoknak pedig gyűrű járt. A XVI– XVII. században a király is a meghívottak listáján szerepelt, s ő cserébe értékes serleget küldött nászajándékul. „Valami ellenállhatatlan vágy vonzotta az ifjút és az öreget egyaránt a lakodalomra. Tudjuk jól, hogy jámbor eleink nem voltak idegenek a vígan lakástól; a boritalnak is szívesen ereszkedtek. De mégsem ez, hanem a tánc csábította őket a menyegzőkre. Soha a táncnak nagyobb keletje nem volt, mint a hódoltság korában; soha annyit nem ropták a táncokat, mint ekkor.

A lakodalom előtt még a vén emberek is gyógyítgatták köszvényes lábukat, hogy egyet-kettőt ugorhassanak. "A vén Batthyány bánt 1562-ben már ágyra veté a köszvény, de mégis készülődött a Mérey kisaszszony lakodalmára” – írja a történész Takáts Sándor Bajvívó magyarok című könyvében. A menyaszszonytánc előtt az addig drága jegyszoknyát viselő ara elvonult, majd fehérben, leengedett hajjal jött vissza. A másnapi ebéden pedig már asszonyhoz illően főkötőben mutatkozott. Bár a fényűző főúri lakodalmak egész vagyonokat emésztettek fel, eleink akkor is megadták a módját…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek