Ezt tette a folyamatos szárazság és az áprilisi fagy

Becslések a gabonáról. - Ebben a hónapban is közzétette az USDA (United States Department of Agriculture – Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma) a termésbecslését a világ országaira vonatkozóan. A számok a búza esetében gyengén alakultak, viszont a kukoricánál egyre jobbak – de a magyar termelőknek a jelenlegi információk szerint még nem kell aggódniuk az árak miatt.

Ország-világVeseta Nándor2014. 05. 23. péntek2014. 05. 23.
Ezt tette a folyamatos szárazság és az áprilisi fagy

Az amerikai búzakészletek a vártnál gyorsabban csökkentek az elmúlt hónapban, ami magasan tartotta a tőzsdei árakat. A termelés és az import is alatta maradt a várakozásoknak. A kilátások ráadásul továbbra sem rózsásak a kontinensnyi ország számára, a 2014/15-ös szezonban várhatóan a 2007/2008-as időszakot követő legalacsonyabb termést arathatják: 53,4 millió tonnát. Ez csaknem 8%-kal marad el a tavalyi értéktől. A várható hektáronkénti terméshozam is csalódást okozott: a tavalyi átlagosan 2,9 tonnás szintről 2,6 tonnára esett.

Amint látható, a folyamatos szárazság és az áprilisi fagy megtette a hatását. A gyenge termés miatt az USA búzaexportja számottevően visszaeshet.

Becslések szerint a tavalyi 32,25 millió tonnával szemben az idén csupán 25,85 millió tonnát adnak el külföldön. Ami az USA-nak gond, az a többi nagy exportőr országnak lehetőség: a felhalmozódó készletek leépítésén túl az emelkedő árakat is jó hírként élik meg. A világ búzatermelése a tavalyi rekordértéktől alig 2%-kal marad el, a mennyiségét 697 millió tonnára becsülik. Az előző évinél globálisan 12,4 millió tonnával kisebb termés ellenére az Argentínában, az Európai Unióban, Kínában, Brazíliában, Kazahsztánban, Mexikóban és Indiában elért növekedés ellensúlyozza az USA, Kanada, Törökország, Marokkó, Ukrajna, Ausztrália, Irán és Szíria csökkenő termelését. A Közel-Keleten tapasztalt szárazság és az áprilisi fagyok miatt a régió várhatóan növekvő mértékben szorulhat majd behozatalra.

A gyenge amerikai búzatermést a helyi gazdák számára feledtetheti az idei évre várt – a tavalyi rekordszintet is meghaladó – 353 millió tonnás kukoricatermés. A becslések szerint a hektáronkénti hozam elérheti a 10,5 tonnát, ami ugyancsak csúcs. A jó termés hatására újabb rekordra ugorhatnak a készletek.

Előrejelzések szerint 383,5 millió tonna eladatlan kukorica állhat majd a tárolókban, ami 8,4 millió tonnával haladná meg a tavalyi szintet. A magasabb készletek a várható rekordtermés mellett részben a csökkenő állatállomány miatti alacsonyabb takarmányozási igénnyel magyarázhatók, de a világ más részein látott hasonlóan kedvező termés miatt az export is elmaradhat a tavalyi szintektől. Az etanoltermelés céljára felhasznált kukorica mennyiségét segítheti a csökkenő ár, habár a várakozások szerint az USA benzinfogyasztása nem növekszik majd a korábban várt mértékben.

A világ kukoricatermelő országainak összesített terméskilátása 979 millió tonnányi mennyiséget tesz ki, ami ismét a tavalyi csúcsokat döngeti. Nagyobb terméscsökkenésre Ukrajnában, Brazíliában, Indiában és Dél-Afrikában kell számítani, míg Kína, Argentína, Oroszország és Mexikó a tavalyinál is kedvezőbb eredményekkel büszkélkedhet.

A főbb régiók terméshozamai közül a magyar gazdák kilátásait leginkább az ukrán búza- és kukoricatermés várható alakulása befolyásolja. Mint ismert, az Európai Unió megemelte keleti szomszédunk vámmentes exportkvótáját, ami miatt tartani lehetett attól, hogy az ukrán kínálat lenyomja a hazai árakat.

Nos, az előrejelzések szerint az idén a búza- és a kukoricatermés egyaránt alatta marad a korábban becsültnek. A kukoricánál különösen jelentős a visszaesés, a tavalyi 13 millió tonna helyett idén csupán 9 millió tonna terményt arathatnak a gazdák – úgy tűnik tehát, hogy nem esik a kukorica ára.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek