Haszontalan madár nincs - ha a vegyszergyártók másképp gondolják is

Nem kétséges, szegényesebb volna az életünk madarak és fák nélkül. Tudták ezt már eleink is, például utolsó polihisztorunk, Herman Ottó és az egyik legnevesebb madarászunk, Chernel István, akik szorgalmazták, hogy a természet eme ajándékainak legyen külön napja. Javaslatuk Apponyi Albert miniszternél meghallgatásra talált.

Ország-világHardi Péter2014. 05. 14. szerda2014. 05. 14.

Kép: Fejér megyei barangolás hőség idején víz és árnyék nyaralás kirándulás alcsútdobozi arborétum 2013 08 09 Fotó: Kállai Márton

Haszontalan madár nincs - ha a vegyszergyártók másképp gondolják is
Fejér megyei barangolás hőség idején víz és árnyék nyaralás kirándulás alcsútdobozi arborétum 2013 08 09 Fotó: Kállai Márton

A történet valamikorra az ipari forradalom idejére nyúlik vissza. Akkortól az ember hajlamos a természetre is aszerint tekinteni, hogy mi váltható belőle pénzre és mi nem.

Kialakult hát a hasznos és a káros madarak fogalma. A célon azonban jóval túllőttünk: a mezőgazdaság iparosításával pusztultak azok a madarak is, amelyek értéket teremtenek az embernek – például olyan élőlények fogyasztásával, melyek haszonnövényekkel táplálkoznak.

Meg kell tehát védeni a hasznos madarakat – kötöttek egyezséget az európai országok 1902-ben Párizsban. Mindenekelőtt azzal, hogy egyáltalán megtanuljuk, melyek azok. Magyarország élen járt ebben, a tudós Chernel István az amerikai Day Birds mintájára – kontinensünkön elsőként – Kőszegen még ebben az esztendőben megszervezte a madarak és fák napját.

Herman Ottó már két évvel korábban, 1900-ban szorgalmazta e nap megtartását az iskolákban, ám javaslata csupán hat évvel később jutott el Apponyi Albert vallás- és közoktatási miniszter asztalára, aki körlevelet küldött ki az iskoláknak. Előírta a tanítók számára, hogy minden tanévben szenteljenek egy napot a hasznos madarak megismertetésére. A nap jelentése száz év alatt némileg átalakult. Ma már tudjuk, hogy nincs haszontalan madár, mindegyiknek megvan a helye a táplálékláncban, valamennyiük jelenléte szükséges az ökológiai egyensúly fenntartásához. A vegyszergyártók ezt persze másképpen gondolják.

Képletesen szólva, számukra minden madár káros, hiszen azok a termékeik helyett végeznek ingyenmunkát. Nem véletlen, hogy az amerikai Rachel Carsonnak a hatvanas évek elején megjelent, a vegyszerek terjedése miatt madarak nélküli világot vizionáló Néma tavasz című alapműve indította el világszerte a környezetvédelmi mozgalmakat.

S hogy miért ünnepeljük a madarakkal együtt a fákat is? A válasz kézenfekvőnek tűnik: a fák a madarak többségének lakóhelyéül szolgálnak. Van azonban ennek prózaibb oka is: Apponyi Albert az 1906-os körlevelében nem csak a hasznos madarak megismertetését rendelte el, hanem eper- vagy gyümölcsfák ültetését is. Ez pedig alaposan ráfért az addigra lecsupaszított országra.

A szántóföldek, a szőlőtelepítések, a bányászat faigénye mind-mind erdőségeinket gyérítette. Érthető tehát, hogy a miniszter a gyümölcsfák ültetésére biztatott. De hogy kerülnek ide az eperfák? Idősebb olvasóink bizonyára tudják a választ: nem elsősorban a baromfiak által is kedvelt termése miatt, hanem a selyemhernyók táplálása érdekében.

Az első világégés után tapasztalt mélypont óta erdősült területeink nagysága folyamatosan növekedik, a mai húsz százalék fölötti arányt 27-re szándékoznak emelni a döntéshozók. S bár a fajok hasznossága körüli viták időnként fellángolnak, egy bizonyos: a madarak és a fák nélkül szegényes volna az életünk. Becsüljük hát őket, s tanítsuk gyermekeinket az ismeretükre és hasznosságukra!

Ahogyan azt Apponyi Albert elrendelte.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek