Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A párizsi Pasteur Intézetből több mint kétezer kémcsőnyi SARS vírus. Hogyan veszhetett nyoma a kórokozóknak? Kell-e félnünk attól, hogy tüdőgyulladás-járvány söpör végig a világon? Kérdéseinkre dr. Nagy Károllyal, a Semmelweis Egyetem Orvosi Mikrobiológiai Intézete igazgatójával kerestük a választ.
Kép: Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat ÁNTSZ Országos Tisztiorvosi Hivatal és Országos Epidemiológiai Központ OEK Virológiai Főosztálya, Légúti Vírus Osztályának Influenza Laboratóriuma, virus, fertözés, fertőzés 2012.11.08. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
– A hírt olvasva egy krimi forgatókönyve körvonalazódik. Vajon kinek és mi célból lehet szüksége több ezer fiola halálos vírusra?
– Egyáltalán nem biztos, hogy a kémcsöveket ellopták. Egyelőre csak azt jelenthetjük ki, hogy eltűntek, a leltározás során nem találták meg. A Pasteur Intézet a világ egyik legnevesebb mikrobiológiai kutatóközpontja, érthető, hogy az eset „kiverte náluk a biztosítékot”. A hírekkel ellentétben azonban az intézetet nem zárták be, a helyszínen független nemzetközi bizottság vizsgálódik.
– Az intézet főigazgatója szerint nem fertőző vírust tartalmaztak a csövek. Ám hogy pontosan mit, arról egyelőre nem nyilatkozott. Mit kell tudnunk a SARSról, miért rettegnek tőle világszerte?
– Még 2003-ban súlyos légúti tünetekkel, lázzal, hidegrázással, fejfájással, izomfájdalmakkal járó megbetegedések halmozódására figyeltek fel Hongkongban és Vietnamban. Az Egészségügyi Világszervezet szakértői kezdetben azt hitték, hogy új influenzavírus terjed, ám rövid időn belül kiderítették, hogy az úgynevezett koronavírus egy új típusa a bűnös, amit angol nevének rövidítése alapján azóta SARS-ként emlegetünk. Csak később derült ki, hogy a tulajdonképpeni járvány már 2002-ben Kínában kirobbant: több mint 8 ezren betegedtek meg, a halálos áldozatok száma meghaladta a 700-at.
– Akkor világszerte kitört a pánik…
– Félő volt, hogy a vírust széthurcolják az utazók, ezért a repülőtereken hőkamerákat állították fel, hogy kiszűrjék a magas láztól szenvedő esetleges fertőzötteket. Ennek ellenére Európa tíz országába bekerült a SARS vírus, összesen 35 megbetegedést okozva. Egyelőre nincs ellene sem védőoltás, sem gyógyszer, bár génsebészeti módon már előállították egy olyan változatát, amiből később hatékony oltóanyag készíthető. Gyanítom, mivel a Pasteur Intézetben is efféle vírusokkal folyt a munka, nem véletlen hogy eltűntek e minták. Elképzelhető, hogy megspórolandó a komoly szakértelmet igénylő, költséges kutatómunkát, valamelyik nagy gyógyszergyár szerezte meg ezeket.
– Csak összeáll a forgatókönyv…
– A szakmabeli bűncselekmény gyanúját erősítheti, hogy 2012-ben a SARS vírusnál is veszélyesebb kórokozó ütötte fel a fejét a Közel-Keleten: a MERS – közel-keleti, Middle East SARS vírus – hasonlóan súlyos felső légúti panaszokat okozva. Elsősorban Szaúd-Arábiában szedett áldozatokat, Nos, az elmúlt hetekben ismét felbukkant. 244 ember betegedett meg, közülük 79-en meghaltak. Malajziában és Egyiptomban is előfordultak fertőzések, Európában szerencsére mindössze négy esetben diagnosztizálták a kórt. A SARS vírus elleni vakcina létrehozására végzett próbálkozások eredményei közvetlenül valószínűleg nem alkalmazhatók erre a vírusra, de hasonló technológiával meg lehetne gyorsítani a hatékony oltóanyag kifejlesztését.
– Ezek szerint még az is elképzelhető, hogy hozzáértő kutatók kezébe kerültek az eltűnt kémcsövek?
– A francia hatóságok emberi mulasztást feltételeznek. Elképzelhető, hogy az eltűnt vírusok mégsem egy sikeres kísérlet eredményei voltak, s a laborban valaki azt gondolta, hogy csak feleslegesen foglalják a helyet a hűtőszekrényben. A veszélyes anyagokat azonban nem szabad egyszerűen kidobni, a megsemmisítésükről jegyzőkönyvet kell vezetni. A sejtkultúrákat szigorú biztonsági feltételek mellett tárolják, besurranó tolvaj nem férhet hozzájuk. Ha beigazolódik a gyanúm, akkor a francia intézetben belső konspiráció történhetett: valaki, aki hozzáfért a kémcsövekhez, kicsempészhette azokat az épületből.
– Feltételezzük a legrosszabbat, az ártó szándékot. Lehet-e példul a SARS vírusból biológiai fegyvert előállítani?
– Az elmúlt 50 évben egyszer történt visszaélés: egy japán terrorszervezet próbálta az Ebola vírust biológiai fegyverként felhasználni. A vírusok rendkívül érzékenyek, csak élő sejtben maradnak életben, egyébként néhány perc alatt tönkremennek. A biológiai fegyverek döntő többsége éppen ezért baktérium.
– Úgy véli tehát, hogy nincs okunk aggodalomra?
– Magyarországon még nem fordult elő SARS-fertőzés, és Európában is megfelelően kordában tartották a terjedését. Ám mielőtt messzemenő következtetéseket vonnánk le, várjuk meg a hatósági vizsgálat eredményét.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu