Az nem kérdés, ki is az úr Európában

A kancellár dilemmája: párt- vagy honfitárs? - Az, hogy ki is az úr Európában, vagyis ki kerül az unió legfőbb döntéshozó szervezetének számító Európai Bizottság elnöki székébe, az európai parlamenti választásokat követően napokig bizonytalan volt. A bonyodalmat többek között az okozta, hogy az EP-választások után a brit, a holland, a magyar és a svéd kormányfő határozottan ellenezte, hogy automatikusan a választásokon győztes pártcsalád jelöltjét állítják a Bizottság élére. Jelen esetben Jean-Claude Juncker, a néppárt által javasolt politikus személyét kifogásolták.

Ország-világ(kos)2014. 06. 07. szombat2014. 06. 07.

Kép: Candidate for the European Commission presidency Jean-Claude Juncker of the European People's Party wipes his forehead as he leaves the party's headquarters in Brussels May 26, 2014. REUTERS/Francois Lenoir (BELGIUM - Tags: POLITICS ELECTIONS) - RTR3QW6C, Fotó: © Francois Lenoir / Reuters

Candidate for the European Commission presidency Juncker wipes his forehead in Brussels
Candidate for the European Commission presidency Jean-Claude Juncker of the European People's Party wipes his forehead as he leaves the party's headquarters in Brussels May 26, 2014. REUTERS/Francois Lenoir (BELGIUM - Tags: POLITICS ELECTIONS) - RTR3QW6C
Fotó: © Francois Lenoir / Reuters

A vita végére – ahogy az lenni szokott – rövid huzavona és némi politikai lavírozás után Angela Merkel német kancellár tett pontot, aki múlt pénteken kijelentette, mégiscsak támogatja a Mr. Euró néven is elhíresült Junckert. A németek így kénytelenek leszámolni vérmes reményükkel, miszerint honfitársuk, a szociáldemokrata Martin Schulz kerül az EB élére, egyúttal eloszlott a gyanú is, hogy Merkel részrehajló lenne saját országát illetően.

Juncker európai ügyek iránti elkötelezettsége megkérdőjelezhetetlen, ráadásul több szempontból is uniós csúcstartónak számít. 1995 és 2013 között ő volt Luxemburg miniszterelnöke, így ő a leghosszabb ideig hatalomban lévő demokratikusan megválasztott kormányfő a világon. Emellett húsz évig dolgozott pénzügyminiszterként és nyolc évig vezette az Eurócsoportot, amely az eurót használó országok együttműködését hivatott igazgatni. Hogy frakciójának egyes tagjai mégis ellenzik elnökké választását, azt többen túlzott kompromisszumkészségével, valamint állítólagos alkoholés dohányfüggőségével magyarázzák. Hogy megválasztják-e Junckert? Merkel kancellár nyilatkozata után szinte bizonyos. Viszont az nem kérdés, ki is az úr Európában.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek